Як відрізнити жито від пшениці.

Злакові, особливо жито і пшениця, є інгредієнтами багатьох лікарських засобів. У тому числі і тих, які людина може приготувати своїми руками. Однак сучасний городянин не завжди добре розбирається в таких рослинах, тим більше що жито і пшениця мають багато різновидів. Однак ці культури помітно відрізняються один від одного.
Вам знадобиться
  • -колосья або сходи жита і пшениці.
Інструкція
1
прорости зерна. Пожертвуйте парою крихітних растеньиц і акуратно викопайте їх із землі. За кольором їх відрізнити поки що складно, але порахуйте корінці. У жита їх чотири, у пшениці - тільки три. Якщо у вас мало зерен і ви побоюєтеся за майбутній урожай, посадите рослини назад. Вони прекрасно приживуться.
2
Якщо ви упустили момент і висмикувати паростки із землі вже шкода - дочекайтеся перших листочків. У цих двох культур вони будуть різного кольору. Житній листик забарвлений в червонуватий колір., А у деяких сортів він може бути блакитним або синюватим. Це залежить не тільки від сорту, але і від умов, в першу чергу від температури. Перші справжні листочки пшениці, незалежно від сорту, мають зелене забарвлення, причому досить яскраву. І вона практично не залежить від зовнішніх умов.
3
Може статися, що вам потрібно розрізнити ці рослини, коли вони вже підросли, але ще не дозріли. Жито - найвища з злакових культур, але зустрічаються і досить високорослі сорти пшениці, так що це не дуже яскрава відмінність. Зверніть увагу на колір. Незріла жито забарвлена в сизий, пшениця - в зелений колір.
4
Розгляньте колосся. У обох рослин вони складні, проте дуже різняться за будовою. Колос жита і деяких сортів твердої пшениці має вертикальні ості. Але у жита вони довгі і майже строго вертикальні. Ості пшениці набагато коротше. У деяких твердих сортів вони теж вертикальні, а у решти - направлені в різні сторони. Колос жита розташовується на "стрижні", який складається з окремих фрагментів з виступами. На виступах перебувають маленькі колоски. Розгляньте їх. На кожному повинно бути 3 квітки, причому один з них нерозвинений. У пшениці ви побачите дві колоскові лусочки. За кожною з них знаходиться декілька однакових квіток. Їх кількість коливається у різних сортів від двох до семи. Крім того, у м'яких сортів пшениці ості спрямовані вгору і в сторони. Квітки пшениці самозапилюються, на відміну від жита, пилок яке переносить вітер.
5
Розгляньте зернівку того й іншого рослини. І у жита, і у пшениці - простий однонасіннєвий плід, проте має він різну форму. У пшениці зерновка товста і коротка, в поперечному перерізі майже кругла. У жита вона довга і тонка.
Зверніть увагу
В готових хлібобулочних виробах житня мука в чистому вигляді зустрічається не завжди. Досить часто в неї додають в тій чи іншій пропорції пшеничну.
Корисна порада
Пшеничне борошно високих сортів набагато світліше і м'якше житній. Однак низькосортна мука з того й іншого злаків зовні мало відрізняється один від одного, тому порівнювати можна тільки високосортних пшеничну муку і високосортної же житній.