Як намалювати красиву схему.

Людина сприймає інформацію набагато краще, коли вона структурована. Якщо ви хочете, щоб ваші ідеї зрозуміли якнайбільше ваших слухачів або читачів, витратьте деякий час на створення красивої і наочної схеми.
Вам знадобиться
  • - комп'ютерні програми для створення схем і діаграм;
  • - папір (наприклад, ватман, листи для фліпчарта);
  • - фломастери, маркери, кольорові олівці;
  • - сканер або фотоапарат.
Інструкція
1
Структуруйте питання, про яке ви збираєтеся говорити. Чітко позначте тему, виділіть основні розділи, в кожному розділі виділіть підрозділи або ключові моменти. Дотримуйтесь принцип MECE ("Mutually Exclusive, Collectively Exhaustive" - "взаємно виключають, спільно вичерпні»), це один з базових принципів роботи всесвітньо відомої компанії McKinsey.
2
Оберіть зовнішній вигляд схеми виходячи зі створеної вами структури питання. Наприклад, якщо ви хочете вказати на питому вагу або значимість якогось розділу, створіть кругову діаграму. Для питань, розділи та підрозділи яких легко розподіляються на рівні, використовуйте ієрархічну схему . Якщо ж між різними аспектами проблеми є безліч взаємозв'язків, малюйте ментальну карту.
3
Оберіть спосіб, яким вибудете створювати схему : за допомогою комп'ютерних програм або вручну. Навіть якщо ви намалюєте схему на аркуші паперу, її завжди можна перевести в електронний вигляд за допомогою сканера або фотоапарата.
4
Застосовуйте різні кольори і графічні об'єкти. Укладіть назви розділів і підрозділів в геометричні фігури різних форм і кольорів. Використовуйте різні за величиною і жирності шрифти, а також різні стрілки, лінії й піктограми. Якщо ви створюєте схему вручну, малюйте і пишіть маркерами та/або кольоровими олівцями.
5
Обов'язково напишіть до малюнка заголовок, що відображає його зміст. Переконайтеся, що всі слова легко читаються, а сама схема відображає ідею, яку ви хочете донести до слухачів або читачів.
Зверніть увагу
За один раз людина може охопити увагою всього 6-7 блоків інформації. Будьте обережні в дробленні питання на розділи та підрозділи.
Корисна порада
Ментальна карта - техніка, створена Тоні Бьюзаном. Тема розташовується в центрі листа, від неї відходять жирні лини, які позначають розділи. Потім ці лінії діляться на більш тонкі - підрозділи. Всі підписи робляться у вигляді ключових слів друкованими літерами над лініями. Плюс такої схеми в тому, що на ній зручно показувати зв'язки між елементами за допомогою стрілок, а також додавати нові написи.