Як визначити ширину дошки.

Дошка - це один з найпоширеніших видів унікального природного сировини (деревина хвойних і листяних порід дерев), відмінно підходящого для будівельних робіт. Її використовують не тільки для спорудження різних конструкцій з дерева, але також і в процесі внутрішньої і зовнішньої обробки приміщень, для виготовлення меблів та інших складових інтер'єру.
Інструкція
1
Як правило, в будівництві використовується дошка, товщина якої 10 см і менше (при відношенні ширини до товщині 2 і менше), а її довжина не більше 6,5 м (хвойні породи) і не більше 5 м (листяні породи). Але у виняткових випадках, наприклад, для спеціальних споруд, застосовується дошка, довжина якої може досягати 9 м і виконується за спецзамовленням. Товщина і ширина цього виду пиломатеріалів визначаються сортаментом, тобто його складом по марці, профілем і размерам.В зокрема, ширина - це розмір, який визначається проміжком між краями дошки в напрямку, перпендикулярному поздовжньої осі. Вимірюється вона по ширшої поздовжньої поверхні в тому місці, де відсутня обзел (бічна зовнішня частина колоди, що збереглася після його розпилювання), але не менше 1500 мм від торця. У тому місці, де проводиться вимір ширини дошки , не повинні бути присутніми вм'ятини, зарубки і відколи.
2
Ширина обрізний дошки (обпиляної так, що вона не містить кори на бічних кромках) визначається по широкій (внутрішньої) поверхні в точці пропила обох крайок. Її ширина зазвичай удвічі перевищує товщину. Якщо дошка необрізна (краю не обпиляні або обпиляні частково), то її ширина обчислюється так: ширина обох сфер посередині довжини дошки складається і ділиться навпіл. На практиці, як правило, ширина необрізної дошки визначається посередині її довжини без одного.
3
При записи пиломатеріалів користуються трьома числами, одне з яких - це довжина в метрах, інше - ширина в сантиметрах і останнє - товщина в міліметрах. Наприклад: запис 5х16x50 означає, що це п'ятиметрова дошка шириною 16 см і товщиною 50 мм. Порода, сорт і ступінь обріза вказуються словами на початку запису.
4
Варто відзначити, що існує шість сортів пиломатеріалів, отриманих з хвойних порід. Дошка першого і другого сорту використовується для підлог, столярних виробів, несучих балок, клеєних конструкцій і т.д., третього - для пристрою стелі під штукатурку. Дошка четвертого сорту застосовується для дахової обрешітки, зборів і т.п., з пиломатеріалів п'ятого сорту виготовляють ящики, а також вони використовуються в щитових перегородках і ін.