Як виміряти потужність сигналу.

Потужність сигналу складної форми або високої частоти неможливо виміряти ваттметром. Між тим, при налагодженні підсилювачів потужності і передавачів нерідко потрібно саме це. На допомогу приходять непрямі методи вимірювання.
Вам знадобиться
  • - діоди;
  • - одновібратор К155АГ1 або інший;
  • - резистори і конденсатори;
  • - вольтметр;
  • - щупи ;
  • - паяльник;
  • - припій;
  • - нейтральний флюс.
Інструкція
1
Як навантаження для підсилювача потужності або передавача використовуйте лампу розжарювання. У розігрітому стані вона повинна споживати приблизно таку ж потужність, як і навантаження (відповідно, динамічна головка або антена). Підключіть лампу до виходу пристрою, потужність сигналу на виході якого ви бажаєте виміряти, а потім помістіть її в непрозору трубку, щоб на результати вимірювання не впливало стороннє освітлення. Якщо трубка металева, прийміть заходи, що виключають коротке замикання.
2
З протилежного боку помістіть в ту ж трубку фотоелемент бажаного типу. Підключіть його до вимірювального приладу найбільш підходящим для цього способом. Наприклад, фоторезистор або фототранзистор підключіть до міліамперметру через джерело живлення, а фотодіод - безпосередньо, не використовуючи таке джерело.
3
Подайте на вхід підсилювача або передавача сигнал відомої амплітуди. Лампа всередині тубуса почне світитися, висвітлюючи фотоелемент, а стрілка вимірювального приладу відхилиться. Запам'ятайте його свідчення.
4
Тепер вимкніть підсилювач або передавач, від'єднайте від нього лампу, після чого приєднайте її до джерела постійної напруги через амперметр. Паралельно лампі приєднаєте вольтметр. Встановіть таке вихідна напруга джерела живлення, щоб прилад, підключений до фотоелемента, показав той же результат, що і в попередньому випадку.
5
Тепер прочитайте показання вольтметра і амперметра, переведіть їх в систему СІ, після чого помножте один на одного. Ви отримаєте потужність, споживану лампочкою в даний момент. Точно таку ж потужність сигналу виробляв у попередньому досвіді і ваш підсилювач або передавач.
6
Якщо у вас немає фотоелемента, але є дві однакові лампочки, їх можна розташувати поруч, і на одну з них подати сигнал з підсилювача або передавача, а на іншу - з джерела живлення. Регулюванням вихідної напруги останнього добийтеся, щоб обидві лампочки світилися з однаковою інтенсивністю, після чого прочитайте показання вольтметра і амперметра і обчисліть потужність як описано вище.
Зверніть увагу
Чи не здійснюйте перемикань під напругою.