Як визначити pH розчинів.

pH - це водневий показник, який відображає кількість вільних іонів водню, що містяться в розчині. Крім того, значення pH показує лужність або кислотність розчинів . Визначення значення водневого показника середовища важливо, так як він впливає на швидкість різних хімічних і біохімічних реакцій.
Вам знадобиться
  • - кислотно-основні індикатори;
  • - пробірки;
  • - піпетки;
  • - pH-метр.
Інструкція
1
Для швидкого визначення pH приготуйте органічні речовини-індикатори, які змінюють колір залежно від кислотності розчинів , наприклад, метилоранж (метиловий оранжевий), лакмус, фенолфталеїн та ін. Потім промийте чисту пробірку невеликим кількістю досліджуваного розчину і вилийте його. Потім налийте туди приблизно 15 мл зразка і додайте в нього кілька крапель індикатора. Акуратно перемішайте. Порівняйте отриманий вами колір із забарвленням шкали стандартних розчинів . Візуально визначте найбільш близький відтінок до вашої пробі. Шукане значення pH дорівнюватиме значенню pH еталона. Якщо як індикатора взяли лакмусовий папір, то капніть на неї досліджуваний розчин і потім порівняйте з шкалою.
2
Щоб знайти водневий показник емульсії, колоїдної системи або неводного розчину, то використовуйте спеціальний прилад: pH-метр. Перед початком роботи перемкніть за стандартними буферним розчинам згідно інструкції, що додається до вимірника. Знайдіть значення pH, порівнявши потенціал індикаторного електрода, опущеного в дослідний зразок з зарядом того ж електрода в стандартному буферном розчині. Пам'ятайте, що знаходження цим методом кислотності або лужності розчинів слід проводити при температурі +25 плюс-мінус 2 градуси, інакше необхідно буде робити відповідні поправки.
3
Ще одним способом визначення pH є кислотно-основне титрування. В сухий стакан для титрування помістіть пробу досліджуваного зразка і додайте до неї кольоровий індикатор, наприклад, слабку кислоту, яка має різне забарвлення кислої і лужної форм. Далі до цього розчину, при постійному помішуванні, додайте по краплях титр (розчин відомої концентрації). Припиніть титрування, як тільки розчин змінить колір. Потім, знаючи обсяг і концентрацію титранту, розрахуйте кислотність досліджуваної проби.
Корисна порада
Для більш точного знаходження pH проведіть кілька разів визначення одним і тим же способом.