Як обчислити масу осаду.

В ході хімічної реакції можуть утворитися найрізноманітніші речовини: газоподібні, розчинні, малорозчинні. В останньому випадку вони випадають в осад. Часто виникає необхідність дізнатися, яка точна маса утворився осаду . Яким чином це можна обчислити?
Вам знадобиться
  • - скляна воронка;
  • - паперовий фільтр;
  • - лабораторні ваги.
Інструкція
1
Можете діяти дослідним шляхом. Тобто, проведіть хімічну реакцію, ретельно відокремте утворився осад від фільтрату за допомогою звичайної скляної лійки та паперового фільтра, наприклад. Повніше відділення досягається за допомогою вакуумної фільтрації (на воронці Бюхнера).
2
Після цього осад висушіть - природним шляхом або під вакуумом, і зважте з можливо більшою точністю. Найкраще, на чутливих лабораторних вагах. Ось так буде вирішена поставлена задача. До цього методу вдаються, коли невідомі точні кількості вихідних речовин, що вступили в реакцію.
3
Якщо ж вам відомі ці кількості, тоді задачу можна вирішити набагато простіше і швидше. Припустимо, необхідно обчислити, скільки хлористого срібла утворилося при взаємодії 20 грам хлористого натрію - кухонної солі - і 17 грам азотнокислого срібла. Перш за все, напишіть рівняння реакції: NaCl + AgNO3 = NaNO3 + AgCl.
4
В ході цієї реакції утворюється дуже мало розчинний з'єднання - хлорид срібла, що випадає у вигляді білого осаду .
5
Підрахуйте молярні маси вихідних речовин. Для хлористого натрію вона приблизно становить 58,5 г/моль, для азотнокислого срібла - 170 г/моль. Тобто, спочатку за умовами задачі ви мали 20/58,5 = 0,342 моля хлористого натрію і 17/170 = 0,1 моля азотнокислого срібла.
6
Таким чином, виходить, що хлористий натрій спочатку був узятий в надлишку, тобто, реакція по другому вихідному речовині пройде до кінця (прореагують все 0,1 моля азотнокислого срібла, «зв'язавши» ті ж 0,1 моля кухонної солі). Скільки ж утворюється хлористого срібла? Для відповіді на це питання, знайдіть молекулярну масу утворився осаду : 108 + 35,5 = 143,5. Помноживши початкову кількість азотнокислого срібла (17 грам) на співвідношення молекулярних мас продукту і вихідної речовини, отримаєте відповідь: 17 * 143,5/170 = 14,3 грама. Ось така буде точна маса осаду , що утворився в ході реакції.
Корисна порада
Зрозуміло, отримана відповідь не дуже точний, оскільки ви використовували в розрахунках округлені значення атомних мас елементів. Якщо потрібна велика точність, необхідно врахувати, що атомна маса срібла, наприклад, дорівнювати не 108, а 107,868. Відповідно, атомна маса хлору НЕ 35,5, а 35, 453 і т.д.