Як зробити веретено.

Веретено - це ручне пристосування для прядіння ниток, яке доцільно використовувати з метою переробки вовни в невеликих обсягах. У промислових масштабах виріб не використовується.
Вам знадобиться
  • - поліно;
  • - сокира;
  • - ніж;
  • - олівець;
  • - шкурка.
Інструкція
1
Матеріалом для виготовлення веретена служить дерево. Виріб з будь-якого виду пластика виявляється надто легким і слизьким, а метал, навпаки, створюватиме зайве напруження, в результаті якого нитка буде постійно рватися.
2
Приготуйте поліно потрібної товщини і довжини, а також нагострити ніж для різання дерева. Подбайте про сокиру, якщо шматок деревини занадто великий і буде потрібно відсікти ще багато зайвого матеріалу.
3
Оскільки виріб виточується з одного шматка, то за допомогою сокири обстругати поліно таким чином, щоб воно було схоже на циліндр, довжина і ширина якого трохи перевищує потрібні розміри максимально виступаючих частин.
4
Візьміть ніж і з його допомогою поправте вади, зробіть фігуру більш гладкою. Будьте обережні, не відріжте ненароком зайве. Якщо є сумніви, то краще виправити фігуру під час шліфування.
5
Олівцем намітьте нижнє підставу, яка зазвичай виготовляється у вигляді купола з гострою вершиною. Відступите від краю циліндра близько 4-5 см - цього виявиться цілком достатньо для простого веретена традиційної форми без різьблених візерунків.
6
Почніть вирізати підставу купола так, щоб його площина була перпендикулярна стовбуру веретена. Іншими словами, внизу повинен з'явитися рівний конус.
7
Після виточування нижньої частини перейдіть до основної. Позначте місце, яке буде максимально виступати. Воно повинно знаходитися в безпосередній близькості від конуса. Не варто його розташовувати занадто високо - відступите кілька сантиметрів від так званої «талії». Якщо зробити ширину ствола веретена рівній на всьому проміжку його довжини, то нитка буде раз у раз зісковзувати під час роботи з інструментом.
8
За допомогою ножа приберіть надлишки матеріалу, верх веретена зробіть загостреним.
9
Коли замовлення буде готове, пройдіться великої шкіркою, а потім і дрібної, щоб остаточно відшліфувати виріб - його поверхня повинна бути ідеально гладкою, щоб нитка під час роботи не чіплялася.
Рукавиці з овечої або собачої шерсті, шапочка з ніжного кролячого пуху завжди зігріють вашого малюка. Тому спробуйте навчитися прясти і зробіть чудові нитки своїми руками, в яких залишиться частинка вашого тепла.
Інструкція
1
Підготуйте шерсть. Для цього ретельно її переберіть. Дуже поплутані клаптики викиньте. Розчешіть шерсть. Для цього використовуйте гребінь з рідкими тупими зубами. Надягайте на нього пучки шести і розтягуйте в різні боки. Складіть отримані прядки і знову розчешіть. Робіть так до тих пір, поки основна частина волокон шерсті не буде розташована в одному напрямку. Далі згорніть в кужіль і прив'яжіть до прядки. Можна скористатися спинкою стільця.
2
Візьміть веретено і сядьте на дінці прядки або біля стільця з прив'язаною до нього куделею. До нижньої частини веретена (п'яті) прив'яжіть бавовняну нитку, довжиною приблизно 50 см. Далі зробіть їй кілька витків за годинниковою стрілкою і закріпіть ковзаючим вузлом.
3
Витягніть з куделі трохи вовни і з'єднайте її з бавовняної ниткою. Для цього розтягніть волокна шести і скрутіть разом з ниткою, веретено при цьому поверніть кілька разів за годинниковою стрілкою.
4
Тепер приступайте до прядіння. Тримайте веретено трьома пальцями за верхню частину (носок) правою рукою, можна лівою, кому як зручніше, і обертайте його за годинниковою стрілкою. Одночасно 2-3 пальцями іншою рукою рівномірно витягайте шерсть з куделі.
5
Будьте уважні, нитка завжди повинна бути з'єднана з куделею. Якщо вона порветься, то усунете обрив, наклавши волокна один на одного і зробивши кілька витків веретеном .
6
Після того, як вийде скручена довга нитка, її намотайте на веретено. Для цього зніміть петлю вузла, накрутите пряжу і знову закріпіть ковзаючим вузлом. Продовжуйте так прясти доти, поки на веретені не утворюється великий моток і працювати з ним стане незручно. Змотайте нитки в клубок і починайте прясти знову.
Зверніть увагу
Прядіння веретеном вимагає вправності, яка виробляється з часом. Тому не впадайте у відчай, якщо спочатку нитка буде нерівна. Вчитися прясти краще на овечої вовни, так вона добре тягнеться з куделі. Надалі нескладно буде оволодіти технікою прядіння і кролячого пуху.
Корисна порада
Якщо у вас немає веретена, то можна взяти звичайний олівець, зробити кругову надсечку на одному з кінців і прив'язати бавовняну нітку.Еслі закріпити вантаж в нижній частині веретена, то прясти стане набагато зручніше.