Як розрахувати протяжність материка.

Якщо у вас є масштабована карта із зазначенням паралелей і меридіанів, ви легко зможете дізнатися будь-які відстані між точками, в тому числі розрахувати протяжність материка.
Вам знадобиться
  • - карта із зазначенням меридіанів і паралелей;
  • - калькулятор;
  • - лінійка.
Інструкція
1
В першу чергу, для розрахунку протяжності материка з півночі на південь, знайдіть крайню північну і південну точки, потім визначте їх широту. Подивіться, на карті є горизонтальні лінії - паралелі. Знайдіть найближчі до шуканим точкам паралелі і визначте їх широту (вона вказана справа і зліва карти). Якщо точка розташована між ними, постарайтеся дізнатися широту приблизно, додайте до знайденої широті довжину дуги від паралелі до точки в градусах.
2
Отримавши широту обох точок, знайдіть відстань між ними в градусах. Якщо точки розташовані в одній півкулі (наприклад, Північна Америка чи Австралія), просто відніміть з більшого значення менше. Якщо ж вони знаходяться в різних півкулях (наприклад, Африка або Південна Америка), то, навпаки, додайте модулі значень (так як широта - відстань від точки до екватора).
3
Знаючи довжину материка в градусах, отримаєте його протяжність в кілометрах. Для цього помножте кількість градусів на довжину кожного градуса. Врахуйте, що довжина одного градуса по меридіану 111,12 км.
4
Щоб знайти довжину материка зі сходу на захід, знайдіть довготу крайньої східної і крайньої західної точки. Потім порахуйте за допомогою меридіанів (вертикальних ліній) довготу таким же способом, як і широту. Якщо обидві точки розташовані в східному або західному півкулі, просто відніміть з більшого значення менше, щоб отримати довжину материка в градусах, якщо ж в різних - додайте модулі значень (для Африки, Євразії), або відніміть їх із 180? і додайте отримані різниці (наприклад, для Америки). Помноживши кількість градусів на 111,3 км (довжина одного градуса по паралелі), ви отримаєте довжину материка в кілометрах.
5
Можна вчинити більш простим способом, для цього озбройтеся хорошою точної лінійкою. Виміряйте протяжність материка в обраному напрямку за допомогою лінійки, а потім переведіть отриману кількість сантиметрів в кілометри відповідно до зазначеного масштабом.
При характеристиці материка після його назви, як правило, заходить мова про його протяжності. Протяжність важлива не тільки для мандрівників, але й для геологів, проектувальників, будівельників доріг, нафтопроводів і газопроводів. Ці географічні дані широко використовуються в космонавтиці, в природничих і точних науках.
Вам знадобиться
  • - карта півкуль;
  • - глобус.
Інструкція
1
Для вимірювання протяжності материка з півночі на південь і з заходу на схід використовується сітчаста система координат (широта - довгота), що складається з паралелей і меридіанів - уявних ліній на поверхні Землі, де широта і довгота є координатами, що визначають положення цих точок. Паралелі і меридіани наочно зображені на глобусах і географічних картах.
2
Для визначення протяжності заданого материка з півночі на південь знайдіть на карті найпівденнішу і саму північну його точки. Зазвичай на всіх географічних картах вони позначені. Різниця між ними буде відповідати протяжності материка з півночі на південь. Так, наприклад, якщо одна з кінцевих точок розташована на 75Про північної широти, а протилежна їй на 40о тієї ж широти, то різницю неважко підрахувати - 35о. Аналогічний метод використовується при визначенні протяжності із заходу на схід.
3
Далі переходите до обчислень. Протяжність вимірюється в кілометрах. Меридіани мають однакову довжину, і кожному їх градусу відповідає приблизно 111 кілометрів. Залишилося отримане кількість градусів помножити на 111, і ви отримаєте шуканий результат - протяжність материка з півночі на південь.
4
Дещо інша картина з паралелями, оскільки вони все відрізняються один від одного по довжині. Найпротяжнішою паралеллю є екватор - 40075,7км. Північніше і південніше екватора проходять паралелі, іменовані північними і південними широтами. Відстань між сусідніми паралелями, несхожими на 10 дорівнює приблизно 111.11 кілометрів. На картах і глобусах відстань між сусідніми широтами зазвичай становить 150 або 1666 кілометрів. Щоб визначити шукану величину слід помножити її на кількість градусів, які раніше були отримані при обчисленні. Для прикладу виміряємо протяжність меридіана від Північного полюса до екватора. Оскільки довжина дуги меридіана дорівнює 900, то 111 кілометрів помножте на 900. Виходить 9900 кілометрів.