Як отримати азот.

Азот - це газ, який не підтримує горіння, він входить до складу повітря, яким ми дихаємо. Азот , хімічно інертний елемент, тобто в звичайних умовах він погано взаємодіє з іншими речовинами. У промисловості його одержують перегонкою рідкого повітря, тобто розділяють повітря на азот і кисень. Але його можна отримати і менш трудомістким способом.
Вам знадобиться
  • Дистильована вода, сульфат амонію, нітрит натрію, сірчана кислота, пробірки, пальник, вугілля, каустична сода.
Інструкція
1
Візьміть сульфат амонію і розчиніть його в дистильованої воді, розчин повинен бути насиченим. Тим же способом приготуйте насичений розчин нітриту натрію.
2
Налийте трохи розчину сульфату амонію у пробірку і нагрійте його на спиртовій пальнику. Потім, по краплях додавайте туди розчин нітриту натрію. При взаємодії цих двох речовин відбуватиметься реакція з утворенням нітриту амонію, а він в свою чергу, розкладаючись від температури, виділятиме азот.
3
Отриманий азот буде забруднений домішками, тому, для очищення, його потрібно пропустити через розчин сірчаної кислоти. Закрийте пробірку, в якій проходить реакція, пробкою з вставленої в неї трубкою, а інший кінець трубки опустіть на дно другої пробірки, в яку налита сірчана кислота. Частина домішок і волога затримається сірчаної кислотою, а азот вийде.
4
Неодноразово пропускаючи повітря через розпечене вугілля, кисень повітря, взаємодіючи з ним, утворює вуглекислий газ. Ви отримаєте суміш азоту та двоокису вуглецю. Пропустіть цю суміш через розчин гідроксиду натрію (каустична сода), вуглекислий газ, взаємодіючи з лугом, залишиться в розчині, а на виході буде азот.
Корисна порада
Для більш якісного очищення азоту можна пропустити його через розчин двовалентного сульфату заліза і розпечену мідь.
Натрій - це лужний метал, хімічно він дуже активний, реагує з багатьма речовинами. Тому, його не можна знайти в природі в чистому вигляді, але тільки в сполуках з іншими хімічними елементами. В наш час, натрій отримують за допомогою електролізу розплаву його солей. Але, є й інші способи отримання невеликих кількостей натрію.
Вам знадобиться
  • Джерело струму, хімічний стакан, пальник, лампа, нітрат натрію.
Інструкція
1
Візьміть лампочку від ліхтарика, надіньте на її цоколь металеву пластину, загнуту під прямим кутом. Приєднаєте плюсової провід джерела живлення до пластини, а мінусовій до крайнього контакту лампи і включіть її.
2
Візьміть хімічний стакан, насипте в нього нітрат натрію (натрієву селітру). Поставте склянку на газовий пальник, через алюмінієву пластину, посипану піском. Розплавляючи селітру, витримуйте діапазон температур від 307 до 380 градусів (307 градусів - температура плавлення, 380 - температура розкладання).
3
включень, добре прогріту лампочку, разом із загнутим кінцем металевої пластини, акуратно занурте в розплав селітри, так, щоб цоколь лампи не контактував з розплавом. Розпочнеться електроліз, при високій температурі частки стають рухливими. Під дією електричного поля, іони натрію, що входять до складу скла лампи починають рухатися до негативного електроду (катоду), яким є спіраль лампи. Спіраль в свою чергу, під дією напруження випускає електрони, які і відновлюють іони натрію до металевого стану. Балон лампи покривається шаром натрію.
Зверніть увагу
Зберігайте натрій під шаром зневодненого гасу. Не нагрівайте його на відкритому повітрі - це горять.
Корисна порада
Чи не припаювати дроти до лампочки, припой розплавиться від температури. Краще забезпечте контакт механічним способом. Не використовуйте калиевую селітру замість натрієвої. Іони калію не зможуть заповнити пустоти в склі, які утворюються при витягуванні натрію, розмір іонів калію більше, ніж розмір іонів натрію, скло просто лопне. Використовуйте тільки вакуумні лампи, що не газонаповнені.