Як збільшити в телескопі.

Вид зоряного неба мало кого здатна ставити байдужим. Але ще приємніше спостерігати Місяць і інші небесні тіла в телескоп. Виготовити найпростіший телескоп цілком можна самостійно, для цього потрібно лише бажання, трохи вільного часу і найпростіші інструменти і матеріали.
Інструкція
1
Придбайте дві очкові лінзи по 0,5 діоптрій - вони стануть об'єктивом майбутнього телескопа. Складіть їх разом і з'єднайте вузької плоскої ізоляційної стрічки.
2
Відріжте від аркуша ватману смужку паперу шириною 5 см і довжиною 50 см. Пофарбуйте її з одного боку чорною тушшю. Намотайте смужку на об'єктив, її кінець зафіксуйте клеєм. Щоб лінзи розташувалися рівно і не випали при експлуатації телескопа, зафіксуйте їх з обох сторін вставленими на клею колечками з ватману, щільно входять в оправу об'єктива.
3
Перед тим як вставити зовнішнє фіксує кільце, розташуйте перед лінзою діафрагму - круглий шматочок картону, пофарбований тушшю в чорний колір, з прорізаним по центру отвором діаметром три сантиметри. Діафрагма необхідна, так як без неї зображення буде сильно спотворено аберацією, викликаними недосконалістю використовуваних для об'єктива стекол.
4
Об'єктив готовий, тепер вам треба виготовити тубус - власне трубу телескопа. Вона складається з двох частин, зроблених з ватману. Для склейки першої відріжте смугу ватману шириною 80 см і довжиною порядку метра. Поверніть з неї тубус, його діаметр повинен бути таким, щоб в нього щільно увійшов об'єктив. Частина ватману, що утворить внутрішню поверхню тубуса, пофарбуйте чорною тушшю. Подібним же чином склейте другу частину тубуса довжиною двадцять сантиметрів, вона повинна з тертям входити в основну трубу і мати можливість переміщатися. Пізніше, при налаштуванні телескопа, ви зафіксуєте її клеєм.
5
Для окуляра візьміть маленьку, діаметром порядку 1-2 см, лінзу з фокусною відстанню 3-4 см. Від фокусної відстані цієї лінзи залежить збільшення телескопа, воно дорівнює відношенню фокусної відстані об'єктива (у вас це 1 метр) до фокусної відстані окуляра. Тобто ваш телескоп даватиме збільшення приблизно в 20 - 30 разів. Не прагніть підбирати дуже короткофокусні лінзи, так як в цьому випадку значно збільшуються спотворення.
6
Лінзу окуляра вклейте в трубку з ватману довжиною 20 см, що фарбує всередині чорної тушшю. Перед лінзою поставте діафрагму з отвором діаметром 5-7 мм. Після того, як трубка з окуляром буде готова, виріжте з товстого картону два гуртка. Їх діаметр повинен бути таким, щоб вони щільно увійшли в другу частину тубуса. Вклейте їх - один в торці, другий в 10 см від першого. Заздалегідь зробіть в них отвори по діаметру трубки окуляра. Картонні кружки не забудьте пофарбувати в чорний колір.
7
Налаштування телескопа зводиться до визначення взаємного розташування частин тубуса - воно має бути таким, щоб трубка окуляра при наведенні на різкість заходила в трубу глибоко і не дуже висувалася - тобто працювала своєї середньої частиною. Визначивши це положення, зафіксуйте другу частину тубуса клеєм.
8
До телескопу виготовте штатив, що дозволяє тубусу рухатися в двох площинах. Можете використовувати як основу штатив від фототехніки. Конструкцію кріплення продумайте самостійно.
9
Спостерігати в саморобний телескоп найкраще Місяць. Кратери та інші деталі місячної поверхні найзручніше розглядати тоді, коли диск земного супутника видно наполовину - в цьому випадку тіні дозволяють розрізнити набагато більше деталей.