Як вирізати ложку з дерева.

В наше технологічне століття дерев'яна ложка і раніше незамінна. Виготовлена з натурального і екологічного матеріалу, вона не обпікає, не змінює якість і смак їжі. Їй приємно користуватися - особливо, якщо вона зроблена своїми руками і з душею. Зробити ложку під силу навіть початківцю різьбяреві по дереву.
Вам знадобиться
 • - дерев'яний брусок;
 • - топірець;
 • - плоска і напівкругла стамеска;
 • - ножівка по дереву;
 • - напилок по дереву;
 • - рашпіль;
 • - наждачний папір;
 • - лак для дерева;
 • - морилка;
 • - олівець;
 • - лінійка.
Інструкція
1
Виготовляють ложки з різних дерев. Краще всього використовувати липу, осику, вільху, ясен або березу, оскільки вони зручні в обробці. Однак ложка з ясена буде ворситися, з дуба швидше трісне. З хвойних дерев ложки НЕ виготовляють, тому в них присутня смола, гіркувата на смак. Вдалі ложки виходять з фруктових порід, головне, щоб дерево було достатньою мірою сухе. Також ви можете вирізати ложку з клена: вона не розтріскується, чи не махру після миття і довговічна.
2
Для початку візьміть колоду під вашу майбутню ложку і розколіть або розпиляєте його навпіл. На плоскій стороні нанесіть контури ложки олівцем. Візьміть ножівку і зробіть Надпіли по контуру ложки. Потім приберіть зайві частини дерева по зрізах, щоб залишилася ложка (поки в грубому первісному варіанті).
3
Сокиркою або плоскою стамескою зріжте гострі грані і сформуйте з заднього боку черпак. Після цього зробіть кут нахилу з боку, де буде поглиблення всередині чаші ложки, а потім в підставі ручки з протилежного боку.
4
Закруглите напилком місце, де ручка переходить в чашу ложки. Доопрацювати наждачним папером, одягненої на яку-небудь круглу паличку. Грубим рашпілем закруглите і створіть зовнішню сторону поглиблення ложки.
5
Відшліфуйте ложку наждачкою або на шліфувальному верстаті. Після цього напівкруглої стамескою виріжте поглиблення в чаші ложки, при цьому перевіряючи товщину, щоб не зробити її надмірно тонкою.
6
Отже, у вас вийшла ложка, яку потрібно зачистити, а також зробити гладкою і красивою. Для цієї мети використовуйте наждачний папір, шліфувальний верстат або старовинний і повільний спосіб - згладити всі нерівності і шорсткості за допомогою піску та шкіри (наприклад, шкіряного солдатського ременя).
7
Внутрішню частину ложки доробіть, відшліфувавши її великої і дрібної наждачкою. Після цього також відполіруйте внутрішню поверхню черпака ложки.
8
Після завершальній шліфування для довговічності ви можете за старовинним рецептом занурити ложку в тепле рослинне масло. Таким чином, вона буде захищена від вологи. Потім можна покрити її морилкою, щоб захистити дерево і надати приємний колір ложці, а також покрити її лаком для дерева.
Зверніть увагу
Перед тим, як вирізати ложку з дерева, краще його просушити, оскільки з таким деревом легше працювати. Головне, його надмірно не пересушити (може потріскатися), краще дещо не досушити.
Корисна порада
Якщо ложка призначена для їжі, краще її не обробляти морилкою або лаком.
Хто з нас не задивлявся на розписні дерев'яні ложки, якими рясніють всі ярмарки для іноземців. Та й російській людині мати вдома таку ложку приємно. А хочете навчитися, як її виготовити самостійно? Для цього достатньо мати кілька вільних годин і бойовий настрій.
Вам знадобиться
 • дерев'яний брусок довжиною 13-15см, гострий ніж, маркер, наждачний папір, лак по дереву
Інструкція
1
Візьміть брусок-заготовку. Якщо у вас в руках брусок круглої форми (наприклад, гілка дерева), обстругати його ножем вздовж волокон так, щоб привести до формі прямокутника. Якщо вам пощастило і заготівля вже має прямокутну форму - просто намалюйте на її широкій стороні контур вашої майбутньої ложки.
2
Починати вирізати деревину потрібно з ложа. Зробіть у ньому поглиблення, після чого зніміть непотрібну деревину там, де знаходиться ручка, слідуючи контурам, намальованим на заготівлі. На цьому етапі у вас вийде плоска заготовка у формі ложки. Тепер намалюйте на черпале кордон, за якою будете виймати деревину і акуратно, тонким лезом приступайте до роботи. стінки черпала ложки не повинні вийти занадто тонкими.
3
Відшліфуйте вашу ложку наждачним папером, уважно стежте за тим, щоб на ній не залишилося ніяких нерівностей і зазубрин. Ручку ложки можна прикрасити вирізаним візерунком або малюнком. В кінці роботи струсіть крихти і покрийте ложку прозорим лаком.
Зверніть увагу
Вибирайте для заготівлі товстий брусок, щоб була можливість зробити ложку потрібної глибини. З ручки зайву деревину завжди можна буде потім зрізати.
Корисна порада
Коли треба зробити поглиблення, ріжте у напрямку до центру заготовки. Якщо різати від центру, є ймовірність, що ви зріжете занадто багато, більше, ніж хотіли.