Як вчити місяці і пори року з дитиною.

Вивчення часів року - це знайомство дитини з циклічністю часу, його безперервністю і повторюваністю в подіях і явищах. Запам'ятовування відбувається поступово, але особливо пам'ятаються дитині яскраві враження від сезонних свят, задоволення від зимових і літніх ігор. У дитячих садах від планування сезонних свят часто залежить і побудова всієї освітньої програми.
Вам знадобиться
  • - загадки про пори року;
  • - приговорки і заклички про сезонні явища;
  • - барвистий календар з щомісячними зображеннями природи в усі пори року.
Інструкція
1
Складіть план проведення свят з урахуванням відображення в них зміни пір року . Ці свята проводяться в періоди найяскравішого прояву всіх сезонних явищ. Наприклад, свято осені проводиться в кінці вересня, коли листя на деревах стають жовтими і червоними; коли по року стає дощовою і зібраний урожай овочів і фруктів. Зимове свято проводиться в Новий рік, весняний - під час танення снігу, а літній - з появою трави, квітів, комах.
2
Заплануйте проведення та народних свят. Саме на них діти найбільш активно знайомляться з іграми, відповідними часу року . В процесі святкування Масляної діти прощаються з зимою і востаннє катаються з підталих гір, грають в сніжки в крижаній фортеці. В червні, на святі берізки, діти водять хороводи, грають в догонялки, плетуть вінки з квітів.
3
Знайомте дітей на початку кожного місяця не тільки з його назвою (сучасним і народним), але і з основними прикметами, які розвивають у дітей пам'ять і спостережливість. Наприклад, грудень називали раніше «стужайло», бо «На всю зиму землю студить», а жовтень - «грязнік», тому що всі люди «Дізнаються осінь в жовтні по бруду».
4
Звертайте увагу дітей на яскраві погодні явища: гроза буває в кінці весни і влітку, а сніг падає взимку. Попросіть дітей намалювати те, що їм запам'яталося найбільше за минуле літо. Їх малюнок повинен і взимку нагадувати дітям про літо. Уточніть, по яким ознакою вдасться це потім впізнати.
5
Вивчіть з дітьми найпопулярніші приговорки і заклички, що відображають явища погоди у відповідний період: «Дощик, дощик, пущі! ..», «Світить сонечко в віконце». Повторюйте їх настільки часто, щоб вони стали звичними і легко згадувалися.
6
Зберіть колекцію загадок про часах року і місяцях. Чим молодша дитина, тим образніше і точніше має бути представлено в загадці ознаки зовнішнього вигляду об'єкта, який потрібно відгадати: «Довга, гладка, помаранчева, солодка. Зайчики їдять і нам велять ». Можна уточнити час року , коли виростає морква на грядках. Старші діти вже можуть відгадувати образні загадки: «Скатертина біла всю землю одягла» (сніг). Популярні серед дітей і загадки з римованої відгадкою: «З неба падають зимою і кружляють над землею, легкі пушинки, білі ... (сніжинки)»
7
Проведіть наприкінці місяця або в кінці сезону підсумкове заняття. Згадайте з дітьми і закріпіть всі ознаки цього часу року , прикмети, які запам'яталися, вірші, які вивчили на заняттях. Згадайте загадки узагальнюючого характеру: «Тане сніжок, ожив лужок, день прибуває, коли це буває?» (Навесні). Оформіть альбом, в якому зберіть разом з дітьми ілюстрації природи, свят, дитячих ігор у відповідність з часом року .
Зверніть увагу
Допоможіть дитині запам'ятати дату його дня народження: пора року, місяць, число. Це свято найбільш значимий для дитини, тому що він не для всіх дітей, а тільки для нього одного. Саме цей час року дитина буде чекати з нетерпінням.
Корисна порада
Виберіть для дитини барвистий календар з ілюстраціями природних явищ на кожен місяць. Зробіть його особистісним: відзначайте всі важливі події, що відбулися в цей місяць. Протягом року перегортайте календар і згадуйте місяці, коли ці події відбувалися.