Чому крутиться земля.

«І все-таки, вона крутиться!» - Цю енциклопедичну фразу, сказану фізиком і астрономом минулого Галілео Галілеєм, ми знаємо ще зі шкільної пори. А ось чому Земля крутиться? Насправді це питання дуже часто задають своїм батька будучи маленькими дітьми, та й самі дорослі не проти осягнути таємниці обертання Землі.
Вперше про те, що Земля крутиться навколо своєї осі, говорив у своїх наукових роботах ще на початку 16-го століття італійський учений. А ось з приводу того, чому ж відбувається обертання, завжди було багато суперечок в науковому середовищі. Одна з найпоширеніших теорій розповідає, що в процесі обертання землі головну роль зіграли інші процеси - ті, які йшли в незапам'ятні часи, коли тільки починалося освіту планет. «Збиватися воєдино» хмари космічного пилу, і таким чином утворювалися «зародки» планет. Потім «притягалися» інші космічні тіла - великі і трохи менше. Саме зіткненням з великими небесними тілами, на думку ряду вчених, і обумовлено постійне обертання планет. А потім, відповідно до теорії, планети за інерцією продовжили обертання. Правда, якщо брати до уваги цю теорію, виникає багато закономірних запитань. Чому в Сонячній системі шість планет, обертаються в одну сторону, а ще одна - Венера в протилежну? Чому планета Уран обертається таким чином, що на цій планеті не відбувається зміни часу доби? Чому швидкість обертання землі може змінюватися (незначно, звичайно, але все-таки)? На всі ці запитання науковцям ще тільки належить відповісти. Відомо, що Земля має властивість дещо уповільнювати своє обертання. Кожне століття збільшується час повного обороту навколо осі - приблизно, на 0,0024 секунди. Вчені пов'язують це з впливом супутника Землі - Місяця. Ну а про планети Сонячної системи можна сказати, що самої «повільної» по обертанню вважається планета Венера, найшвидшою - Уран.
«І все-таки вона крутиться!» - Знамениті слова, які приписують Галілею. Наша планета обертається не тільки навколо сонця, але і навколо своєї осі. Чому це відбувається, гіпотез висунуто чимало, але до спільної думки вчені поки не прийшли.
Вперше про обертання Землі навколо своєї осі написав Коперник в трактаті 1543 «Про обертання небесних сфер». А ось точну відповідь на питання, чому це відбувається, не знайдений досі. Найвідоміша з гіпотез пов'язана з теорією виникнення Землі. По ній наша планета утворилася з хмар космічного пилу, які «збившись в купу» і утворили ядро або центр Землі. Далі до нього притягувалися інші космічні тіла, при зіткненні з якими планета почала обертатися. І далі обертання відбувається вже по інерціі.Ета теорія відноситься до виникнення не тільки Землі, але й інших планет Сонячної системи. Ця гіпотеза не може пояснити, чому шість планет обертаються в одну сторону, а Венера - в прямо протівоположную.Кроме того, аж до початку XX століття вважалося, що Земля обертається з постійною швидкістю, і період її обертання навіть приймали за одиницю часу. Але в результаті тривалих спостережень з'ясувалося, що обертання Землі нерівномірні. Відбуваються річні, піврічні, місячні і полумесячние коливання швидкості обертання, під час яких Земля прискорює і уповільнює своє обертання на тисячні частки секунди, через що тривалість доби то зростає, то зменшується. Це відкриття спростовує теорію обертання Землі по інерції і гіпотезу С.І. Брагінського, за якою наша планета представляється своєрідною динамо-машіной.Связивают причини обертання Землі із зовнішнім впливом на планету Сонця. Воно розігріває рідкі та газоподібні субстанції планети. Відбувається це нерівномірно і сприяє виникненню «повітряних» і «морських» течій. А вони в свою чергу взаємодіють із земною корою, рухають її і впливають на прискорення і уповільнення обертання. Вчені встановили, що в літній період (з червня по вересень) Земля обертається швидше, ніж в інші сезони. А після найпотужнішої спалаху на Сонці 25 лютого 1956 наша планета раптово змінила швидкість свого обертання.