Як розрахувати молярну концентрацію.

Молярная концентрація - це величина, яка показує, скільки молей речовини знаходиться в 1-му літрі розчину. Наприклад, відомо, що в літрі розчину знаходиться рівно 58,5 грам кухонної солі - хлористого натрію. Оскільки молярна цієї речовини якраз і складає 58,5 г/моль, можна сказати, що в даному випадку у вас одномолярний розчин солі. (Або, у вигляді запису, 1М розчин).
Вам знадобиться
  • - таблиця розчинності речовин.
Інструкція
1
Вирішення цього завдання залежить від конкретних умов. Якщо ви знаєте точну масу речовини і точний об'єм розчину, то рішення дуже просте. Наприклад, 15 грам хлористого барію міститься в 400 мілілітрах розчину. Яка його молярна концентрація?
2
Почніть з того, що згадайте точну формулу цієї солі: BaCl2. По таблиці Менделєєва, визначте атомні маси елементів, що входять до його складу. І, з урахуванням індексу 2 у хлору, отримаєте молекулярну масу: 137 + 71 = 208. Отже, молярна маса хлориду барію 208 г/моль.
3
А за умовами завдання, в розчині міститься 15 грам цієї речовини. Скільки ж це в молях? Розділивши 15 на 208, отримаєте: приблизно 0,072 моля.
4
Тепер вам треба врахувати, що об'єм розчину на 1 літр, а всього 0,4. Розділивши 0,072 на 0,4, отримаєте відповідь: 0,18. Тобто, ви маєте приблизно 0,18-молярний розчин хлористого барію.
5
Трохи ускладнимо рішення задачі. Припустимо, що ви почали б розчиняти в 100 мілілітрах води при кімнатній температурі вже згадувану, добре знайому вам, кухонну сіль - хлористий натрій. Додавали ви його маленькими порціями, ретельно розмішуючи і чекаючи повного розчинення. І ось настав момент, коли чергова маленька порція не розчинилася до кінця, незважаючи на інтенсивне перемішування. Потрібно визначити, яка молярна концентрація отриманого розчину.
6
Насамперед, вам треба знайти таблиці розчинності речовин. Вони є в більшості хімічних довідників, можна також розшукати ці дані в інтернеті. Ви без зусиль визначите, що при кімнатній температурі межа насичення (тобто, межа розчинності) хлористого натрію - 31,6 грам/100 грам води.
7
За умовами завдання, ви розчиняли сіль в 100 мілілітрах води, але ж її щільність практично дорівнює 1. Так що робимо висновок: в отриманому розчині міститься приблизно 31,6 грам хлористого натрію. Маленьким нерозчиненого надлишком, а також деяким зміною обсягу при розчиненні солі можна знехтувати, похибка буде невеликою.
8
Відповідно, в 1 літрі розчину містилося б в 10 разів більше солі - 316 грам. Враховуючи, що молярна маса хлористого натрію, як вказувалося в самому початку, становить 58,5 г/моль, ви легко знайдете відповідь: 316/58,5 = 5,4-молярний розчин.