Як визначити протяжність материка в кілометрах.

Цікаве питання географії - визначення реальної відстані між точками, зазначеними на карті. Але сьогодні можливо, маючи на руках всі лише карту або глобус, дізнатися протяжність цілого материка в кілометрах .
Вам знадобиться
  • - карта півкуль або глобус;
  • - лінійка;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Для того щоб дізнатися довжину материка з півночі на південь, знайдіть саму північну точку материка - ту, яка розташована вище всіх інших. Подивіться широту цієї точки за допомогою паралелей (горизонтальних ліній), розкреслених на будь-якій карті півкуль. Щоб визначити координати більш точно, скористайтеся електронною картою.
2
Точно так же знайдіть найпівденнішу точку і розрахуйте кількість градусів між найпівденнішій і самої північної точкою. Наприклад, найпівденніша точка Африки знаходиться на широті 34? 21 'пд.ш., а найпівнічніша - на широті 37? 20' пн.ш. Так як точки розташовані в різних півкулях, їх значення складіть. В результаті протяжність Африки з півночі на південь дорівнює 71? 41 '(в градусах).
3
Щоб знайти протяжність материка з півночі на південь в кілометрах , помножте отримане кількість градусів на 111 км (саме стільки кілометрів на одному градусі по меридіану ). Таким чином, довжина Африки дорівнюватиме 7930 км.
4
Точно також визначте довжину материка зі сходу на захід - спочатку градусах, потім в кілометрах . Відмінність лише в тому, що, якщо меридіани однакові по довжині, то паралелі всі різні, тому довжина одного градуса для кожної з них відрізняється. Щоб розрахувати довжину материка, необхідно враховувати кут, позначений цифрою на лінії паралелі. Отже, щоб порахувати кількість кілометрів на материку із заходу на схід, помножте величину градуса екватора (111,3 км) на косинус кута потрібної вам паралелі, потім помножте отриманий результат на довжину материка в градусах.
5
Знайти протяжність материка можна і за певною паралелі або за певним меридіану. Для цього знайдіть потрібну лінію координатної сітки та її перетин з кордоном материка. Потім точно так само, як в першому випадку, обчисліть різницю між крайніми точками і помножте на кількість кілометрів на одному градусі.
6
Можна зробити й простіше: просто померяйте довжину материка лінійкою і помножте на масштаб, вказаний на карті. Звичайно, такий результат буде дуже приблизний.