Як визначити глибину водойми.

Є такий вислів «риба шукає, де глибше, а людина - де краще», це дуже точне відображення риболовного процесу. Тому любителям рибної ловлі для найбільшого успіху необхідно навчитися визначати глибину водойми і характер рельєфу дна.
Вам знадобиться
  • - ручний лот;
  • - механічний лот;
  • - ехолот;
  • - важкий вантаж;
  • - дві міцні мотузки різної довжини.
Інструкція
1
Найефективніший сучасний прилад для вимірювання глибини дна - прилад під назвою «лот». Він дозволяє визначити глибину водойми з похибкою менше 1%. Як правило, рибалки використовують одну з його різновидів - ехолот, проте є й інші види лотів, призначені для ручного і механічного вимірювання.
2
Ручний лот - це 5-кілограмовий вантаж, прикріплений на кінці тонкого троса, який називається лотлінь. По всій довжині лотлінь нанесені позначки з зазначенням інтервалів глибини. Вимірювання ручним лотом відбувається на малій швидкості водного транспорту, приблизно 5-9 км/ч. Для великих глибин використовують так звані діплотени, вантаж яких може доходити до 30 кг.
3
Механічний лот порівняно з ручним - більш оптимальне рішення, т.к. швидкість транспорту може бути досить високою, до 28 км/ч. Це пов'язано з тим, що вертикальність використання приладу не має особливого значення. Вимірювання механічним лотом відбувається шляхом опускання в воду трубки, запаяної з іншого кінця. На стінках трубки нанесені позначки, за якими визначають глибину водойми.
4
Ехолот - електронний пристрій, що відповідає сучасним вимоги науки і техніки. Найбільша глибина, яку може визначити прилад, складає 12 км, а вимірювання можуть проводитися на високій швидкості, до 50 км/ч. Існує безліч фірм, що випускають ехолоти, але всі вони складаються з датчика, передавача, екрану і приймача.
5
При включенні передавач ехолота направляє електричний імпульс в датчик, який, в свою чергу, формує з нього звукову хвилю і відправляє її в воду. Хвиля відбивається і повертається назад, а датчик перетворює її назад в електричний сигнал. Приймач розпізнає сигнал і відправляє його на екран. Вимірювання ехолота не однократна, він працює постійно з певною частотою, що дозволяє з максимальною точністю зробити заміри.
6
Варто зауважити, що існує ще один спосіб, який не вимагає витрат на покупку спеціального пристрою. Цей метод був придуманий в Радянському Союзі в середині 60х років і є комбінацією математичних обчислень і використання нехитрого підручного засобу.
7
Отже, до важкого вантажу прив'язують дві міцні мотузки неоднакової довжини, на кінці яких прикріплюють поплавки. Вантаж опускають на дно водойми і вимірюють відстань між спливли поплавками.
8
За спеціальною формулою обчислюють глибину водойми: H = (1/2 * a) *? (4 * a ^ 2 * L_1 ^ 2 - (L_2 ^ 2 - L_1 ^ 2 + a ^ 2)), де: a - відстань між поплавками; L_1 і L_2 - довжини мотузок, причому L_2> L_1; H - глибина водойми.
Зверніть увагу
В давні часи лотом називалася гиря на мотузці, якою вимірювали глибину. Тому винахідникам сучасних пристроїв не довелося довго ламати голову над назвою. в англомовних країнах більш поширена назва "сонар".