Як визначити напрям магнітних ліній.

Будь-які провідники зі струмом, рухомі заряджені частинки, магніти створюють навколо магнітне поле. Визначивши напрямок магнітних ліній, можна з'ясувати, як воно буде впливати на перебувають поруч заряджені предмети.
Вам знадобиться
  • - джерело струму (провідник, соленоїд);
  • - права рука;
  • - магнітні стрілки.
Інструкція
1
Щоб дізнатися напрямок магнітних ліній для прямого провідника зі струмом, розташуйте його так, щоб електричний струм йшов в напрямку від вас (наприклад, в аркуш паперу). Спробуйте згадати, як рухається бур або закручувати викруткою гвинт: за годинниковою стрілкою і вперед. Зобразіть це рух рукою, щоб зрозуміти напрямок ліній. Таким чином, лінії магнітного поля направлені за годинниковою стрілкою. Відзначте їх схематично на кресленні. Цей метод називається правилом буравчика.
2
Якщо провідник розташований не в тому напрямку, подумки встаньте таким чином або поверніть конструкцію так, щоб струм від вас віддалявся. Потім згадайте рух бура або гвинта і поставте напрямок магнітних ліній за годинниковою стрілкою.
3
Якщо правило буравчика здається вам складним, спробуйте використовувати правило правої руки. Щоб з його допомогою визначити напрямок магнітних ліній, розташуйте руку використовуйте праву руку з відстовбурченим великим пальцем. Великий палець направте по руху провідника, а 4 інших пальця - в напрямку індукційного струму. Тепер зверніть увагу, силові лінії магнітного поля входять у вашу долоню.
4
Для того, щоб використовувати правило правої руки для котушки з струмом, обхопіть його подумки долонею правої руки так, щоб пальці були направлені уздовж струму в витках. Подивіться, куди дивиться відставлений великий палець - це і є напрямок магнітних ліній всередині соленоїда. Цей спосіб допоможе визначити орієнтацію металевої болванки, якщо вам потрібно зарядити магніт за допомогою котушки із струмом.
5
Щоб визначити напрямок магнітних ліній за допомогою магнітної стрілки, розташуйте кілька таких стрілок навколо дроти або котушки. Ви побачите, що осі стрілок направлені по дотичним до кола. За допомогою цього методу можна знайти напрямок ліній в кожній точці простору і довести їх безперервність.
Під лініями індукції розуміють силові лінії магнітного поля. Для того щоб отримати інформацію про цей вид матерії, недостатньо знати абсолютну величину індукції, потрібно знати і її напрямок. Напрямок ліній індукції можна знайти за допомогою спеціальних приладів або користуючись правилами.
Вам знадобиться
  • - прямий і кругової провідник;
  • - джерело постійного струму;
  • - постійний магніт.
Інструкція
1
Підключіть до джерела постійного струму прямої провідник. Якщо по ньому тече струм, він оточений магнітним полем, силові лінії якого являють собою концентричні кола. Визначте напрям силових ліній, скориставшись правилом правого буравчика. Правим буравчиком називається гвинт, що просувається вперед при обертанні в праву сторону (за годинниковою стрілкою).
2
Визначте напрям струму в провіднику, враховуючи, що він протікає від позитивного полюса джерела до негативного. Шток гвинта розташуйте паралельно провіднику. Починайте обертати його так, щоб шток почав рухатися в напрямку струму. В цьому випадку напрямок обертання рукоятки покаже напрям ліній індукції магнітного поля.
3
Знайдіть напрямок силових ліній індукції витка зі струмом. Для цього використовуйте той же правило правого буравчика. Буравчик розташуйте таким чином, щоб рукоятка оберталася в напрямку протікання струму. В цьому випадку рух штока буравчика покаже напрям ліній індукції. Наприклад, якщо струм протікає у витку за годинниковою стрілкою, то лінії магнітної індукції будуть перпендикулярні площині витка і будуть йти у його площину.
4
Якщо провідник рухається в зовнішньому однорідному магнітному полі, визначте його напрямок, користуючись правилом лівої руки. Для цього розташуйте ліву руку так, щоб чотири пальці показували напрям струму, а відставлений великий палець, напрямок руху провідника. Тоді лінії індукції однорідного магнітного поля входитимуть в долоню лівої руки.
5
Знайдіть напрямок ліній магнітної індукції постійного магніту. Для цього визначте, де розташовані його північний і південний полюси. Лінії магнітної індукції спрямовані від північного до південного полюса поза магніту і від південного полюса до північного всередині постійного магніту.