Як визначити електронегативність. Як електронегативність елемента по групі.

Електронегативність - це показник здатності атома елемента притягувати до себе загальні електронні пари. Давно було встановлено, що в тому випадку, якщо хімічний зв'язок утворена атомами різних елементів, електронна щільність завжди зміщена в бік одного з них в більшій чи меншій мірі. Той атом, до якого притягнута електронна щільність, в цій парі буде вважатися електронегативним, а інший, відповідно, електропозитивні.
Вам знадобиться
  • Таблиця Менделєєва.
Інструкція
1
Для визначення електронегативності існує досить багато методів. Наприклад, існує так звана «шкала Маллікен», названа на честь американського вченого, який розглядав електронегативність як середню величину енергії зв'язку валентних електронів.
2
Є також «шкала Полінга», що отримала свою назву на ім'я хіміка, який поклав в основу поняття «електронегативність» енергію зв'язку при утворенні складного речовини із простих вихідних речовин. Величини електронегативності за цією шкалою лежать в інтервалі від 0,7 (лужний метал францій) до 4,0 (газ-галоген фтор).
3
В «шкалою олреде-Рохова» ступінь електронегативності залежить від величини електростатичного сили, що впливає на зовнішній електрон.
4
А як визначити, який елемент більш електронегативний, а який - менш, маючи лише таблицею Менделєєва? Це дуже просто. Запам'ятайте закономірність: чим вище і правіше в цій таблиці знаходиться хімічний елемент, тим більше електронегативні властивості він має. Відповідно, чим нижче і лівіше розташований елемент, тим він більш електропозитивний.
5
Абсолютний рекордсмен за електоотріцательності - галоген фтор. Це настільки хімічно активний елемент, що він давно носить неофіційне прізвисько «все розгризає». Полінг вважав, що його електронегативність дорівнює 4,0. За останніми уточненими даними, вона дорівнює 3,98. Дещо поступається фтору добре знайомий кисень - його електронегативність приблизно дорівнює 3,44. Потім йде газ-галоген хлор. Трохи менш електроотріцателен азот. І так далі. У більшості неметалів величина електронегативності приблизно дорівнює 2 або трохи вище. Відповідно, у найактивніших - лужних і лужноземельних - металів ця величина коливається від 0,7 (Франція) до 1,57 (берилій).
Корисна порада
Запам'ятайте, що електронегативність атома елемента не є постійною величиною. Вона залежить від багатьох обставин, наприклад, ступеня окислення, валентності.