Як навчитися грати на кураї.

Курай - це духовий музичний інструмент башкир і татар. Існує декілька його різновидів: кийик-курай, сур-курай, сибизги. Виготовляють його з стебла зонтичного рослини реброплодніка, яке в народі називають кураєм . Саме завдяки йому цей інструмент і отримав свою назву.
Вам знадобиться
  • - курай;
  • - дзеркало.
Інструкція
1
Перш ніж приступати до навчання грі на кураї, потренуйтеся на будь трубці невеликого діаметра. Поставте її між передніми зубами, при цьому губа закриває інструмент, а нижня трохи прочинені. Кінчик мови впирається на край.
2
Далі спробуйте подути. Врахуйте, що мова не повинна відриватися від краю. Дуйте зі звуком тщщщ. Губи не закривайте, вони повинні бути відкриті в усмішці, проте одна сторона повинна бути притиснута до інструмента.
3
Коли ви будете дути, може закрутитися голова, так як видих повинен бути дуже напруженим. Зробіть невелику перерву і запаморочення пройде.
4
Потренуйте подих. Беріть його ротом, при цьому намагайтеся не піднімати плечі. Дуйте сильно, але в той же самий час спокійно. Для гри на кураї потрібен великий запас повітря в грудній клітці. Вдих слід робити якомога глибше, а видих - значно напруженіше фази вдиху. Глибина вдиху залежить від довжини звуку, це прийде з досвідом.
5
Щоб все вийшло правильно, тренуйтеся у дзеркала. Намагайтеся, щоб ваше обличчя не було напружене. Ваше особа не повинна нагадувати понівечену маску.
6
Висоту звуку витягають шляхом затиснення отворів великим, вказівним і безіменним пальцями. Пальці не напружуйте. Отвори закривайте щільно.
7
Найважче - навчитися грі грудним голосом. Знайдіть досвідченого виконавця на кураї, який навчить вас звуковидобування на цьому чудовому інструменті. Тоді ви зможете витягти «тихі, меланхолійні і задушевні звуки, які досить добре відтворюють мрійливість башкирських мелодій», як писав про кураї російська фольклорист С. Г. Рибаков.
8
Якщо у вас немає такої можливості, пошукайте книгу Т.М.Нуріев, А.Т.Нуріев «Вчіться грати на кураї» (азбука кураістов). Стерлітамак, 1997. Це відмінний самовчитель гри на інструменті. Всі завдання робіть послідовно. Займайтеся щодня мінімум по 30-40 хвилин.