Як визначити оптичну силу лінзи. визначити оптичну силу лінзи формула.

Оптична сила лінзи показує, наскільки сильно промені в ній переломлюються. Від цього залежить, наскільки буде збільшено зображення. Практично на всіх лінзах вказується їх оптична сила. Якщо такої інформації немає, можна визначити це значення самостійно.
Вам знадобиться
  • - оптична лінза;
  • - джерело світла;
  • - екран;
  • - лінійка довжиною не менше 40 см.
Інструкція
1
Спочатку потрібно виміряти фокусна відстань лінзи . В цьому випадку спочатку закріпіть лінзу в вертикальному положенні перед екраном, а потім направте на неї світлові промені прямо через центр лінзи . Важливо точно потрапити світловим променем в центр, інакше результати будуть недостовірними.
2
Тепер встановіть екран на такій відстані від лінзи , щоб промені, що виходять з неї, збиралися в одній точці. За допомогою лінійки залишається тільки виміряти отримане відстань - прикладіть лінійку до центру лінзи і визначте відстань в сантиметрах до екрану.
3
Далі значення потрібно перевести в метри. Тепер ви без зусиль визначите оптичну силу лінзи . Вона дорівнюватиме відношенню 1/1 до фокусної відстані.
4
Якщо ж ви не можете визначити фокусну відстань, варто скористатися ще одним перевіреним способом - рівнянням тонкої лінзи . Щоб знайти всі складові рівняння, доведеться поекспериментувати з лінзою і екраном.
5
Лінзу встановіть між екраном і лампою на підставці. Лампу і лінзу рухайте так, щоб в кінцевому підсумку на екрані вийшло зображення. Тепер виміряйте лінійкою відстані: - від предмета до лінзи ; - від лінзи до ізображенія.Переведіте результати в метри.
6
Тепер можна розраховувати оптичну силу. Спочатку потрібно число 1 розділити на перше відстань, а потім і на друге отримане значення. Отримані результати підсумуйте - це і буде оптична сила лінзи .
7
Пам'ятайте, що вимірюється вона в діоптріях і може бути як позитивною, так і негативною. Від'ємне значення виходить у випадку рассеивающей лінзи . Тоді у формулі потрібно ставити знак «мінус».
Зверніть увагу
Діоптрія - оптична сила лінзи з фокусною відстанню 1 м: 1 дптр = 1/м
Оптичної силою володіє лінза. Вона вимірюється в діоптріях. Ця величина показує збільшення лінзи, тобто те, наскільки сильно промені переломлюються в ній. Від цього, в свою чергу, залежить зміна розмірів предметів на зображеннях. Зазвичай оптична сила лінзи вказується її виробником. Але якщо подібної інформації немає, то виміряйте її самостійно.
Вам знадобиться
  • - лінзи;
  • - джерело світла;
  • - екран;
  • - лінійка.
Інструкція
1
Якщо відомо фокусна відстань лінзи, то знайдіть її оптичну силу, поділивши число 1 на це фокусна відстань в метрах. Фокусна відстань дорівнює відстані від оптичного центру до місця, в якій всі заломлені промені збираються в одну точку. Причому для збиральної лінзи це значення дійсне, а для рассеивающей - уявне (точка будується на продовженнях розсіяних променів).
2
В тому випадку, якщо фокусна відстань невідомо, то для збиральної лінзи його можна виміряти. Зміцніть лінзу на штативі, розташуйте перед нею екран, і направте на неї із зворотного боку пучок паралельних її головної оптичної осі світлових променів. Рухайте лінзу доти, поки на екрані світлові промені не зійдеться в одну точку. Виміряйте відстань від оптичного центра лінзи до екрану - це і буде фокус збиральної лінзи. Її оптичну силу виміряйте за методикою, викладеної в попередньому абзаці.
3
Коли виміряти фокусна відстань неможливо, використовуйте рівняння тонкої лінзи. Для цього між екраном і предметом (найкраще підійде світлова стрілка типу свічки або лампочки на підставці) встановіть лінзу. Пересувайте предмет і лінзу таким чином, щоб на екрані отримати зображення. У випадку з розсіює лінзою воно може бути уявним. Виміряйте відстань від оптичного центра лінзи до предмета та його зображення в метрах.
4
Розрахуйте оптичну силу лінзи: 1. Число 1 поділіть на відстань від предмета до оптичного центра.2. Число 1 поділіть на відстань від зображення до оптичного центру. Якщо зображення уявне, перед ним поставте знак «мінус» .3. Знайдіть суму чисел, одержані в пп.1 і 2 з урахуванням знаків перед ними. Це і буде оптична сила лінзи.Оптіческая сила лінзи може мати як позитивне, так і негативне значення.