Як обчислити ухил. Як вирахувати ухил у відсотках.

Якщо вам потрібно обчислити ухил ската даху або ухил дороги, ваші дії будуть різними, хоча принцип розрахунку однаковий. Вибирати формулу для розрахунку ухил а слід в залежності від того, в яких одиницях потрібно отримати результат.
Вам знадобиться
  • - нівелір;
  • - рулетка;
  • - рівнемір;
  • - рівень;
  • - рейка.
Інструкція
1
У першу чергу фактично чи подумки побудуйте прямокутний трикутник, в якому однією зі сторін буде опущений на землю перпендикуляр. Щоб побудувати такий трикутник на ділянці землі або дорозі, скористайтеся нівеліром. Визначте висоту в двох точках вимірюваного об'єкта над рівнем моря, а також відстань між ними.
2
Якщо потрібно знайти ухил невеликого об'єкта, розташованого на землі, візьміть рівну дошку або і, використовуючи рівнемір, розташуйте її строго горизонтально між двома точками. У нижній точці під неї доведеться підкласти підручні засоби, наприклад, цеглу. Померяйте рулеткою довжину дошки і висоту цегл.
3
Щоб знайти ухил ската даху, зайдіть на горище і від певної точки ската опустіть вниз нитка з вантажем, до самої підлоги. Виміряйте довжину нитки і відстань від опущеного вантажу до перетину ската з підлогою горища. Способи вимірювання можуть бути самими різними, аж до фотографування об'єкта та вимірювання сторін на фотографії - ваша мета при цьому дізнатися довжину двох катетів в отриманому прямокутному трикутнику.
4
Якщо у вас є досить докладна карта фізична карта місцевості, порахуйте ухил з її допомогою. Для цього позначте крайні точки і подивіться, які позначення висоти там відзначені, знайдіть між ними різницю. Виміряйте відстані між точками і за допомогою вказаного масштабу порахуйте реальне відстань. Зверніть увагу, всі відстань повинні бути виміряні в одних і тих же одиницях, наприклад, тільки в метрах або тільки в сантиметрах.
5
Розділіть протилежний катет (вертикальна відстань) на прилежащий (відстань між точками). Якщо вам потрібно отримати ухил у відсотках, помножте отримане число на 100%. Щоб отримати ухил в проміле, помножте результат ділення на 1000 ‰.
6
Якщо вам необхідно отримати ухил в градусах, скористайтеся тим, що отриманий при діленні катетів результат - тангенс кута нахилу. Порахуйте його арктангенс за допомогою інженерного калькулятора (механічного або онлайн). В результаті ви отримаєте значення ухил а в градусах.
Розрахунок ухилу покрівлі - важливий етап будівельних робіт. Від ухилу покрівлі залежать не тільки конструкційні особливості даху, але і використовуваний для її спорудження покрівельний матеріал.
Інструкція
1
При розрахунку кута нахилу покрівлі враховуйте кліматичні умови регіону, в якому здійснюється будівництво. Чим тепліше і сухіше на вулиці, тим більш пологою може бути возводимая покрівля. Чим крутіше кут нахилу, тим менше на даху буде накопичуватися снігу, а значить, снігове навантаження зводиться до мінімуму. Разом з тим, зі збільшенням кута нахилу покрівлі збільшується тиск вітру на дах, тому зводити таку конструкцію в місцевості з постійними сильними вітрами не рекомендується. Кут нахилу покрівлі може коливатися від 10 до 60 градусів.
2
Зверніть увагу на те, що зі збільшенням кута нахилу покрівлі зростає вартість покрівлі. Наприклад, при зведенні покрівлі з кутом нахилу в 60 градусів її вартість в два рази перевищує вартість плоскою покрівлі, якщо ж кут нахилу даху 450, то вартість такої покрівлі в півтора рази більше вартості плоского даху.
3
Розрахуйте кут ската покрівлі як відношення між висотою коника покрівлі і половиною закладення.
4
Пам'ятайте: ухил в розжолобку повинен бути не менше 1%. Якщо ухил покрівлі менше 10% і ця дах виконаний з рулонних бітумно-полімерних або бітумних матеріалів, для захисту верхнього шару обов'язково постеліть захисний шар з гравію або кам'яної крихти. При цьому, товщина захисного шару з гравію повинна складати 10-15 мм, а кам'яної крихти - від 3 до 5 мм. Якщо покрівля зводиться з хвилястих азбестових листів або металочерепиці або металевого профнастилу, то обов'язково повинна бути виконана герметизація стиків між настилами.
5
При розрахунку кута нахилу покрівлі врахуйте той факт, що від отриманої вами розрахункової величини, крім усього іншого, залежатиме спосіб відведення талих і дощових вод. Водовідвід може бути неорганізованим (зовнішнім) і організованим (внутрішнім і зовнішнім).
Зверніть увагу
Перевіряйте всі виміри і розрахунки, адже від них залежить кількість необхідного матеріалу і якість монтажу.
Корисна порада
Рекомендується робити кут нахилу двосхилим покрівлі 20-45 градусів, односхилої - 20-30 градусів. При цьому напуск покрівельного матеріалу над стінами будівлі повинен становити від 0,3 до 0,45 метрів.