Як визначити температуру замерзання.

Температурою замерзання речовини називається температура, при якій змінюється його стан, що переходить з рідкого в твердий. Питання про те, як визначити температуру замерзання теплоносія може хвилювати користувачів систем опалення, які хочуть переконатися, що вони витримають низькі температури російської зими.
Вам знадобиться
  • - прилад АТК-01;
  • - ареометр;
  • - прилад рефрактометр.
Інструкція
1
Методика визначення температури початку кристалізації викладена в п.4.3 російського стандарту ГОСТ 28084-89 і в європейському стандарті ASTM D1177. Момент початку кристалізації або температура замерзання теплоносія в них визначається по-різному.
2
За ГОСТ 28084-89 момент початку процесу кристалізації визначте візуально. Для цього в міру наближення температури до очікуваного показника ємність з рідиною через кожні 3-5 хвилин виймайте з охолоджуючої рідини і спостерігайте її стан в світлі, щоб побачити початок кристалізації.
3
За методикою, запропонованої ASTM D1177, побудуйте температурний графік. По одній осі відкладайте час, за другий - температуру. Через деякий час, у міру охолодження теплоносія, графік прийме вигляд горизонтальної прямої - це і є момент початку утворення кристалів, коли всі відводиться тепло починає витрачатися на освіту кристалічної структури, а температура рідини при цьому залишається постійною. Температура відповідна початковій точці прямої на графіку - температура замерзання .
4
Для визначення температури замерзання ви можете скористатися приладом АТК-01, який дозволяє визначити цей параметр в автоматичному режимі по тим методикам, які запропоновані в ГОСТ 28084-89 і ASTM D1177.
5
Використовуйте для визначення температури замерзання ареометр, який занурюється в рідину. На ньому, як правило, нанесена температурна шкала. За глибиною його занурення в рідину, ви і визначите температуру початку кристалізації. При цьому врахуйте, що ареометри призначені для певних типів рідини і використання їх для непередбачених типів рідин дає велику помилку. Крім того, використовувати ареометр необхідно в обумовлених інструкцією температурних режимах. Найчастіше, температура навколишнього середовища при вимірах обмовляється строго - +20 градусів Цельсія. Точність вимірювання температури ареометром - 2 градуси.
6
Більш точно ви можете виміряти температуру початку кристалізації за допомогою рефрактометра. Похибка вимірювання в цьому випадку складе всього 1 градус. В іншому вимоги при визначенні температури замерзання цим приладом такі ж, як і ареометром: утримуйте температуру середовища в межах 20 градусів Цельсія і використовуйте рефрактометр тільки для того типу рідини, для якого він призначений.