Як визначити процентну ставку по кредиту. Як обчислити відсоткову ставку річних.

Основне питання, яке хвилює позичальника - це скільки йому в підсумку доведеться заплатити банку за використання його коштів. Декларовані відсотки для непосвяченого часто не відображають реальну картину. Ефективна процентна ставка (ЄПС) може перевищувати заявлену в 2-3 рази.
Інструкція
1
Формулу розрахунку ЕРС запропонував Центробанк в положенні №254-П в редакції від 1.07.2007 р Незважаючи на всю складність наведених розрахунків, у користувачів комп'ютера, зокрема офісного пакета від Microsoft, є велика перевага. В програмі Excel серед фінансових функцій є формула розрахунку чистої внутрішньої норми прибутковості. В англійській версії це XIRR, в російській - «ЧИСТВНДОХ».
2
У листі №175-Т від 26 грудня 2006 року Центробанк уточнює, як саме можна зробити розрахунок на прикладах. Ефективну процентну ставку по кредиту можна розрахувати тільки на основі конкретних даних. Це сума, розмір початкового внеску, дата видачі кредиту, його термін, періодичність платежів та принцип їх розрахунку.
3
Приклад 1. Умови виданого кредиту наступні: -? кредиту - 12 660 рублів; - тип платежів - аннуітентние; -% ставка - 29% річних; - комісія за обслуговування - 1,9% від суми кредиту щомісяця; - термін кредитування - 12 місяців; - дата видачі кредиту - 17.04.2012.
4
Розрахунок ефективної процентної ставки можна вести після того, як банк надасть таблицю погашення кредиту. По ній створіть в Excel таблицю, подібну зображеної в Таблиці 1. За логікою простого обивателя переплата складе 4959,16 рублів, а це лише 39,17% річних. Однак ефективна процентна ставка складе близько 90% річних. Щоб отримати цю цифру, в комірці F19 зробіть наступні маніпуляції: «Вставка» - «Функція» - «Фінансові» - «ЧИСТВНДОХ». В аргументі «Значення» виділіть весь стовпець «Сума платежу» окрім «Разом», в аргументі «Дати» - всю колонку «Дати платежу». Аргумент «Предп» (передбачувана прибутковість інвестування) можна не задавати. Отже, ефективною процентною ставкою в даному випадку стане 89,78% річних.
5
Приклад 2. Вихідні дані ті ж, але банк одноразово стягує комісію в розмірі 1,9% за рік. Відповідно, графік погашення кредиту буде вже трохи іншим (див. Таблицю 2) 12660 х 1,9% х 12 = 2886 рублів. Цю суму відобразите в графі сума платежу: до вихідних -12660 додайте 2886. Вийде -9774. Ви відразу побачите, що ЕРС зросте майже до 124%!
6
Приклад 3. Банк пропонує кредит без комісії за ведення позикового рахунку. Здавалося б, в даному випадку заявлена ставка повинна дорівнювати ефективною. Але і тут все виявляється не так просто. Замість заявлених 29% річних ви отримаєте 33,1%. Банк обдурив вас? Аж ніяк. Функція «ЧИСТВНДОХ» за замовчуванням виставляє передбачувану прибутковість у розмірі 10% річних. Виходить, що банк щомісяця отримує суму платежу з урахуванням його реінвестування. І нехай простому обивателю складно зрозуміти, чому в підсумку він виплатить більше ніж заявлено, дії банку є цілком законними.
Зверніть увагу
До укладення договору банк не зобов'язаний розкривати своєму позичальникові розмір ЕПС. З цієї причини порівняти кредитні пропозиції різних банків стає дуже проблематично.
Корисна порада
Стягнення комісії за ведення позикового рахунку можна визнати незаконним через суд.