Як читати єгипетські ієрогліфи.

Завдяки збереженим написам можна простежити розвиток єгипетської писемності від перших символічних ієрогліфів до ієратичне письма. За часів Греко-римської імперії вирізані на стінах храмів єгипетські письмена назвали ієрогліфами. Це слово перекладається «божественні письмена» від грецького (hieratikos - «священний» і glypho - «вирізаю»).
Інструкція
1
Дуже довгий час давньо єгипетські ієрогліфи із зображенням небесних тіл, фантастичних істот, частин людського тіла, музичних інструментів і зброї здавалися загадкою, яку ніколи не вдасться розгадати. Поки в 1799 році під час наполеонівської експедиції ні знайшли Розеттський камінь - базальтову плиту з ідентичною написом на трьох мовах: давньоєгипетському ієрогліфічному, давньоєгипетському демотическом та давньогрецькою. Ці написи вдалося розшифрувати французькому досліднику Франсуа Шампольону в 1822 році. З цього часу веде свій відлік наука єгиптологія.
2
За зовнішнім виглядом ієрогліфи є малюнками різних предметів і живих істот. Кожен ієрогліф або позначав слово, наприклад, зображення качки, означало слово «качка», або побічно натякав на утримання слова. Наприклад, зображення двох ніг означало «ходьба, біг».
3
Усього відомо більше 5000 єгипетських ієрогліфів, але в кожну з епох використовували не більше 700-800. Серед ієрогліфів розрізняють: одноконсонантние знаки, що позначають приголосні звуки єгипетської мови, їх близько 30; двох-трехконсонантние знаки, що передають морфеми; ідеограми, що позначають слова цілком і детермінатіви - допоміжні або невимовні знаки, уточнюючі значення слів.
4
Значення багатьох слів досі відомо приблизно. В основному це стосується називання каменів, тварин, ліків. Це пов'язано з тим, що крім звичайного листа в Єгипті вживалася ще тайнопис, розгадати яку поки не вдалося.
5
У звичайному (незашифрованому) єгипетському листі тексти читаються, але вимовити їх уголос неможливо через відсутність в іерогліфографіі голосних звуків. Стародавнім єгиптянам не становило жодних огласовать тексти (вимовити їх з голосними звуками). Але до нас ці знання не дійшли. Тому для зручності вчені-єгиптологи умовилися вставляти між приголосними звуками голосний «е». Так, наприклад, допоміжний знак ^ передавав поєднання «з + невідомий голосний + п». Умовно це читається як «сеп». А цілий ряд гортанних голосних і півголосних типу російського «й» також умовно читаються як «а», «і», «у». Цей метод умовної вивіреності не має нічого спільного зі справжньою фонетикою єгипетської мови.
6
Відомі всьому світові імена єгипетських фараонів Ехнатона, Нефертіті, богів Ра, Ісіди. Насправді звучали як Ехнейотн, Нефрет, Ре, Есе. Це також приблизна реконструкція, дана на основі більш пізнього коптської мови.
7
Якщо ви захоплюєтеся єгиптологією і хочете прочитати давньоєгипетські тексти самостійно, то вивчіть спеціальні довідники і прочитайте книги провідних вчених-єгиптологів. Обов'язково придбайте п'ятитомний словник єгипетської мови, в якому наведено близько 16 000 слів.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=7vk6Ln4DXVA
Єгипет - загадковий край, багатий старожитностями, муміями, храмами, палацами і пірамідами. Відвідувачі сучасних музеїв можуть побачити лише осколки культури цієї колись величної країни. Серед туристів і сучасних язичників особливою популярністю користуються амулети із зображенням єгипетських символів. Але далеко не кожен покупець і навіть продавець замислюється над справжнім значенням цих символів.
Найдавнішими і найбільш шанованими єгипетськими символами є уас, Уаджет і Анкх. Вони засновані на ще більш ранніх фетишах додинастического періоду. Іншими досить древніми єгипетськими символами є Скарабей, Крилатий Диск, Перо Маат.

Уаджет - око Гора. Праве око цього давньоєгипетського божества символізував сонце, а лівий - місяць. Уаджет вважається тільки ліве око, тому згідно з легендою Гор його втратив у сутичці зі своїм дядьком Сетом. Очей, зцілений богинею Хатхор (за іншою версією Тотом), допоміг Гору воскресити свого батька Осіріса. Він символізував волю, силу, мужність і гармонію з навколишнім світом. Єгиптяни дуже трепетно ставилися до Оку, цей символ носили люди з різних верств суспільства.

Анкх, або Анх - єгипетський хрест із петлею, що втілює нескінченну життєву силу, вічне життя поза часом і простором. Інші трактування анха - союз Осіріса і Ісіди, схід сонця. Таким чином, єгипетський хрест міг мати різні значення, залежно від трактування він міг виступати в ролі символу сім'ї, любові і родючості, міг означати здоров'я і довголіття або ж загробне життя.

уас - скіпетр, що складається з палиці , що переходить донизу в вилку і закінчується навершиєм у вигляді голови шакала. Це традиційний символ богів і царів Стародавнього Єгипту, що має тільки одне значення - влада.

Скарабей - священний жук древніх єгиптян. Скарабей відкладає свої яйця в гній і перекочує гнойовий кульку зі сходу на захід, поки на світло не з'явиться потомство, тому в єгипетській символіці він означає рух Сонця по небосхилу, а також є символом нового життя.

Крилатий Диск - за переказами Гор прийняв цей образ в битві проти Сета. У центрі сам Гор, крила символізують його мати богиню Ісіда, а змії - Верхній і Нижній Єгипет. Цей знак є символом балансу і рівноваги.

Перо Маат - перо страуса, прикраса голови Маат - богині мудрості та справедливості. У Стародавньому Єгипті воно вважалося символом правосуддя, відбите в уявленнях про суд в загробному світі. Вважалося, що коли душа померлого потрапляє на суд до Осірісу, серце випробуваного кладуть на одну чашу Великих Терезів, а на іншу - перо Маат. Якщо серце переважувало, то його пожирало чудовисько Амат - гібрид гіпопотама, лева і крокодила.