Як рахувати ухил. Як розрахувати градуси і ухили.

Розрахунок ухилу може знадобитися при землемірних роботах, при розрахунку ската даху, або для інших цілей. Відмінно, якщо у вас є спеціальний прилад для даних вимірювань, але якщо його немає - не засмучуйтеся, достатньо буде рулетки і підручних засобів.
Вам знадобиться
  • - уклономера;
  • - рівнемір;
  • - нівелір;
  • - рулетка;
  • - рейка;
  • - калькулятор;
  • - рівень.
Інструкція
1
Найпростіше вважати ухил за допомогою уклономера, якщо у вас його немає, спробуйте зробити цей нескладний прилад самостійно. Візьміть рейку і прикріпіть до неї рамку, в кутку рейки розташуйте вісь з маятником. Маятник зробіть з двох кілець, пластини, грузика і покажчика. При вимірюванні грузик буде рухатися між направляючими з вирізами. Усередині розташуйте шкалу з поділками, зробивши її за допомогою транспортира.
2
Для вимірювання ухилу даху прикладіть рейку під прямим кутом до коника і подивіться, на якому розподілі шкали зупинився покажчик. Ви отримаєте значення ухилу в градусах.
3
Щоб виміряти ухил за допомогою підручних засобів без створення спеціального приладу, подумки побудуйте прямокутний трикутник, похила сторона якого буде збігатися з нахиленою поверхнею, один катет буде паралельний землі, а другий - перпендикулярний. Тепер ваше завдання - знайти хоча б дві сторони цього трикутника.
4
На ділянці землі або дороги можна скористатися нівеліром. Визначте з його допомогою висоту точки над рівнем моря і знайдіть різницю, а відстань між точками поміряйте рулеткою. Якщо нівеліра немає, просто візьміть довгу дошку і розташуйте її строго горизонтально (вирівняйте рівнеміром або народним способом). У нижній частині для цього підкладіть під дошку цеглу або інші підручні засоби. Виміряйте довжину дошки і висоту цегл.
5
Якщо об'єкт знаходиться далеко, сфотографуйте його і поміряйте довжину сторін трикутника на фотографії. Знайдіть довжину двох катетів - горизонтального і вертикального.
6
Тепер розділіть довжину протилежного (вертикального) катета на довжину прилежащего (горизонтального). Щоб отримати ухил у відсотках, помножте на 100%, а якщо ви помножите результат ділення на 1000 ‰, то дізнаєтеся ухил в проміле.
7
Для того щоб знайти значення ухилу в градусах, знайдіть інженерний калькулятор. Це може бути звичайний електронний прилад з розширеними функціями або програма «Калькулятор» на комп'ютері (можна знайти і в інтернеті онлайн). Введіть отримане в результаті поділу катетів число і натисніть кнопку арктангенс (atan або atg). Ви отримаєте ухил поверхні в градусах.