Як визначити підставу солі. вуглекислими солями лужних металів.

Солі - це хімічні речовини, що складаються з катіона, тобто позитивно зарядженого іона, металу і негативно зарядженого аніону - кислотного залишку. Типів солей багато: нормальні, кислі, основні, подвійні, змішані, гідратні, комплексні. Це залежить від складів катіона і аніона. Як можна визначити підставу солі?
Інструкція
1
Припустимо, у вас є чотири однакові ємності з гарячими розчинами. Ви знаєте, що це - розчини вуглекислого літію, вуглекислого натрію, вуглекислого калію і вуглекислого барію. Ваше завдання: визначити, яка сіль міститься в кожній ємності.
2
Згадайте фізичні і хімічні властивості сполук цих металів. Літій, натрій, калій - лужні метали першої групи, їх властивості дуже схожі, активність посилюється від літію до калію. Барій - лужноземельний метал другої групи. Його вуглекисла сіль добре розчиняється в гарячій воді, але погано розчиняється в холодній. Стоп! Ось і перша можливість відразу визначити, в якій ємності міститься вуглекислий барій.
3
Охолодіть ємності, наприклад, помістивши їх у посудину з льодом. Три розчину залишаться прозорими, а четвертий швидко помутніє, почне випадати білий осад. Ось в ньому-то і знаходиться сіль барію. Відкладіть цю ємність в сторону.
4
Можна швидко визначити вуглекислий барій і іншим способом. По черзі відливає трохи розчину в іншу ємність з розчином якої-небудь сернокислой солі (наприклад, сульфату натрію). Тільки іони барію, зв'язуючись з сульфат-іонами, миттєво утворюють щільний білий осад.
5
Отже, вуглекислий барій ви визначили. Але як вам розрізнити солі трьох лужних металів? Це досить просто зробити, вам знадобляться порцелянові чашки для випарювання і спиртівка.
6
Відлийте невелика кількість кожного розчину в окрему фарфорову чашку і випаруйте воду на вогні спиртівки. Утворюються дрібні кристалики. Внесіть їх в полум'я спиртівки або пальника Бунзена - за допомогою сталевого пінцета, або фарфорового ложечки. Ваше завдання - помітити колір спалахнула «язичка» полум'я. Якщо це сіль літію - колір буде яскраво-червоним. Натрій забарвить полум'я в насичений жовтий колір, а калій - в пурпурово-фіолетовий. До речі, якби таким же чином випробували сіль барію - колір полум'я мав бути зеленим.
Корисна порада
Один знаменитий хімік в молодості приблизно так само викрив жадібну господиню пансіону. Він посипав залишки недоїденого страви хлористим літієм - речовиною, абсолютно нешкідливим в малих кількостях. На наступний день за обідом шматочок м'яса з поданого до столу страви був спалений перед спектроскопом - і мешканці пансіону побачили яскраво-червону смугу. Господиня готувала їжу з вчорашніх залишків.