Як оцінити антикварні книги.

Самий вірний спосіб дізнатися цінність і ймовірну вартість старовинної книги - звернутися до букініста, який може поділитися своїми знаннями абсолютно безкоштовно або за саму символічну плату. Деякі висновки, правда, можна зробити і самостійно, знаючи кілька загальних і найбільш вірних правил, що дозволяють оцінити значимість книги в очах колекціонерів і бібліофілів.
Інструкція
1
Огляньте книгу і скажіть для початку самі собі, без натяжок і нічого не перебільшуючи, який стан цієї книги, наскільки добре вона збереглася, пройшовши через багато десятиліть. Стан старої книги має майже що першочергове значення - таких рідкостей, які залишалися б бажаною знахідкою для букіністів за відсутності десятка сторінок, дуже мало. Якщо непогано зберігся «рідний» палітурка книги, в наявності всі сторінки (ілюстрації, вклейки і т.д.), книжковий блок не розпадається на частини, значить ймовірність того, що книга представляє яку-небудь цінність, вже досить велика.
2
З'ясуйте, чи є ваша книга самостійним виданням або входить до багатотомне зібрання, маючи ще двох-трьох, а може і пару десятків побратимів під іншими номерами. Цінителі антикварних книг воліють купувати комплектні серії, так як знайти відсутні томи до одній книзі, надрукованій більше ста років тому, може бути вкрай важко. Звідси висновок - розрізнені томи багатотомних видань цінуються і користуються попитом набагато менше, ніж окремі книги.
3
Визначте тематику книги і національність її автора - це допоможе в якійсь мірі зробити висновки про цінність видання або, у всякому разі, про наявність попиту на неї на букіністичному ринку. Перші видання творів російських авторів набагато більш цікаві, ніж численні переклади зарубіжних письменників і вчених праць. У свою чергу, серед російськомовних книг більше цінується література художня, яка не має терміну практичної «придатності», тоді як багато природничонаукові твори давно застаріли і не цікаві навіть для вузького кола фахівців.
4
Спробуйте, нарешті, дізнатися, використовуючи всі доступні джерела інформації, перевидавалася Чи цікавить вас книга в останній час. Якщо так, то інтерес до неї залишається майже виключно естетичний - читати в дореволюційній орфографії те, що можна прочитати в звичному вигляді, мало хто захоче. Серед же кількох видань однієї і тієї ж книги, випущених дуже давно (до війни або навіть до революції) більше інших цінується видання першого або хоча б прижиттєве - здійснене раніше фізичної смерті автора цієї книги.
На думку експертів, книги з історією купують зараз або в якості подарунка, або для додання солідності інтер'єру, або для колекції. А деякі, більш далекоглядні, розглядають старовинну книгу як вигідне вкладення. Класикою стало колекціонування книг тематичних - про полювання, нафту, залізну дорогу і так далі.
Інструкція
1
Найпершим кроком при оцінці старовинної книги є рік видання. До антикварним відносять книги періоду від самого початку друкарства до 1850 року. Останнім часом експерти в більшості випадків вважають такими і ті, вік яких більше 50 років. Подивіться, коли були надрукована томики Пушкіна чи Лермонтова, що зберігаються на полиці ваших бабусь і дідусів. Ймовірно, що ви власник старовинної речі.
2
Зверніть увагу на те, яким тиражем була видана книга. Якщо тираж досить великий та копій книг, таким чином, багато, вона не буде особливо цінною, адже її можна буде придбати далеко не в одному магазині.
3
Серед колекціонерів і фахівців особливо цінуються книги, на яких є особливі позначки, тобто будь-які власницькі позначки, автографи авторів чи знаменитих власників, дарчі написи, перші видання, подарункові або ювілейні видання, книги, виконані під замовлення - все це додає книзі значимість і вагомість і викликає більший інтерес серед фахівців і колекціонерів. Але слід зауважити, що таких книг і видань не так вже й багато і досить часто можна зустріти підробку.
4
Практично всі старовинні цінні книги мають свою так звану «біографію». Саме по ній і можна оцінити старовинну книгу . Існують спеціальні каталоги, за допомогою яких можна дізнатися про книгу, її історії, тиражах, а значить і про цінності. Також аналогічну інформацію можна отримати і на спеціалізованих сайтах в інтернеті.
5
Якщо все ж вам не вдалося визначити цінність тієї чи іншої книги самостійно, зверніться за допомогою до фахівців-антикварам, які більш точно зможуть розповісти про цінності книги. Вибирайте організації з хорошими відгуками, які вже давно на ринку цінних речей, щоб бути спокійними за долю вашої коштовності.