Як змастити кулер комп'ютера.

Засмічення кулерів - одна з найпоширеніших причин перегріву певного обладнання в персональному комп'ютері. Своєчасних догляд за вентиляторами допомагає значно продовжити термін служби ПК і ноутбука.
Вам знадобиться
  • - хрестова викрутка;
  • - силіконова змазка;
  • - машинне масло;
  • - ватяні диски.
Інструкція
1
Вимкніть ваш комп'ютер і відкрутіть кілька шурупів, прижимающих ліву бічну стінку корпусу. Зніміть цю стінку і включіть комп'ютер. Подивіться, які саме кулери обертаються недостатньо швидко. Іноді запиленість вентилятора також можна визначити по неприємного звуку, видаваному цим пристроєм.
2
Вимкніть комп'ютер і від'єднайте кабель від блоку живлення. Тепер за допомогою хрестової викрутки витягніть шурупи, що притискають вентилятор до радіатора охолодження. Від'єднайте кабель живлення кулера. Зазвичай він підключений до системної плати або тому пристрою, на якому кріпиться вентилятор.
3
Вийміть кулер з корпусу системного блоку. Тепер акуратно зніміть наклейку, що знаходиться в центральній частині лопатей вентилятора. Існує два основних види кольорів. У першому випадку ви побачите отвір, в якому знаходиться вісь обертання лопатей.
4
Капніть невелику кількість машинного масла (силіконової змазки) в цей отвір. Порухайте лопаті, щоб дозволити мастилі рівномірно розподілитися на осі.
5
Якщо ви маєте справу з вентиляторами розбірного типу, то витягніть пластикову кришку, що закриває аналогічне отвір на лопатях. За допомогою пінцета або тонкого металевого предмета зніміть гумове кільце і пластикову прокладку з осі обертання.
6
Зніміть лопаті вентилятора з осі. Нанесіть трохи мастила в отвір. Тепер змастіть саму вісь. Обов'язково видаліть з неї пил, якщо така присутня. Зберіть кулер. Прикріпіть цей пристрій за допомогою раніше викручених шурупів. Підключіть живлення.
7
Увімкніть комп'ютер і переконайтеся в тому, що вентилятор працює справно. Встановіть програму, що дозволяє отримати відомості про температурах важливих пристроїв ПК. Якщо деяке обладнання все ще сильно нагрівається - замініть потрібні кулери.
Несправний вентилятор здатний скоротити термін експлуатації комп'ютера, не кажучи вже про те, що він виробляє багато зайвого шуму. Щоб комп'ютер служив довше, вентилятор потрібно змастити маслом.
Більшість комп'ютерів оснащені трьома вентиляторами. Один знаходиться в блоці живлення, другий - в корпусі комп'ютера, і третій - в центральному процесорі. Несправність вентилятора можна визначити по шуму.
Вентилятори потрібні для охолодження системи. Якщо хоча б один з вентиляторів перестане працювати, система може перегрітися, і частина інформації може зникнути.
Першим поривом може бути заміна кулера. Але в цьому найчастіше немає необхідності. Можна просто змастити несправний вентилятор, і для цього достатньо однієї краплі олії.

Як вибрати масло

Неправильний вибір масла для вентилятора може призвести до його повної поломки. Багато людей користуються WD-40, спеціальним мастилом, розробленої американською компанією для змащування всякого роду гучних і скрипучих поверхонь. Але не варто використовувати цей засіб для вентилятора компьютера.Оно допомагає лише в тому випадку, якщо змащують предмет, рідко знаходиться в русі, наприклад, дверну петлю. Але вентилятор знаходиться в постійному русі, і крутиться на великій скорості.Лучше скористатися побутовим мастилом, призначеним для швейних машин, електроінструментів, дверних замків, петель.Есть спеціальне масло для швейних машин. Воно легке і в'язке, витримує високу температуру і спеціально розроблено для змащення деталей, що працюють на високій швидкості.

Принцип роботи вентилятора

Більшість вентиляторів тримаються на підшипниках ковзання, що складаються з валу, який обертається усередині циліндра або втулки. Циліндр складається з пористого металу, змащеного маслом. Коли вал починає обертатися, частина масла з втулки переміщається ближче до валу, створюючи масляну плівку. Так металеві частини майже не стикаються, не ушкоджуються, і шум майже не слишен.В ідеальному випадку усередині циліндра завжди достатньо масла, і вентилятор не зношується. Але при деяких витратах виробництва, наприклад, якщо підшипник погано склеєний, частина масла випаровується. Тоді вентилятор стане працювати повільніше, його частини почнуть тертися один об одного і зношуватися, комп'ютер буде перегріватися. З'явиться шум.В такому випадку слід крапнути в кулер одну краплю олії.

Як змащувати вентилятор

Щоб змастити вентилятор, треба розібрати комп'ютер і витягти з нього кулер. Покладіть вентилятор на стіл і обережно зніміть наклейку. Частина наклейки знаходиться відразу над зазором для проводков. Звідси її легше отогнуть.Виньте з середини вентилятора гумову пробку. Для цього можна скористатися невеликою викруткою, обережно завівши її за край пробки. Ви побачите в утворився поглибленні кінець валу всередині циліндра. Капніть одну краплю олії в поглиблення.
Достатньо всього однієї краплі, не потрібно лити масло в підшипник.
Поверніть на місце гумову пробку, заклейте її зверху наклейкою. Іноді наклейка перестає клеїтися. Тоді можна скористатися звичайною ізолентой.После того, як вентилятор повернувся на місце, комп'ютер повинен попрацювати кілька хвилин перш ніж масло повністю змаже кулер. Через деякий час комп'ютер стане працювати тихіше і перестане сильно нагріватися.