Як знайти коефіцієнт розподілу.

Головним показником ефективності екстракції є коефіцієнт розподілу. Він вважається за формулою: Со/Св, де Со - концентрація извлекаемого речовини в органічному розчиннику (екстракторі), а Св - концентрація цієї ж речовини в воді, після настання рівноваги. Як можна дослідним шляхом знайти коефіцієнт розподілу?
Вам знадобиться
  • - лабораторна ємність;
  • - розчин оцтової кислоти;
  • - діетиловий фір;
  • - вода;
  • - пробка;
  • - розчин гідроксиду натрію;
  • - делительная воронка.
Інструкція
1
Перед вами поставлено таке завдання. Дан розчин оцтової кислоти відомої концентрації, діетиловий ефір, перевірочний (тітровальний) розчин лугу - гідроксиду натрію, а також розчин індикатора - фенолфталеїну. Слід розрахувати коефіцієнт розподілу речовини - оцтової кислоти - між діетиловим ефіром і водою. Як це зробити?
2
В лабораторну ємність (наприклад, плоскодонну колбу з шліфом) налийте деякий обсяг розчину оцтової кислоти -50 мл. Потім в цю ж колбу додайте такий же об'єм діетилового ефіру, щільно закрийте «пришліфованою» пробкою і кілька хвилин струшуйте суміш (вручну або за допомогою качалки).
3
Після струшування зробіть перерву на 15 - 20 хвилин (виразно побачите, як суміш розшарується). Повторіть струшування. Цю процедуру слід виконати мінімум двічі, для більш повної екстракції оцтової кислоти і, відповідно, більш точного результату.
4
Під час першого «відстоювання», проведіть контрольне титрування деякої кількості розчину кислоти розчином гідроксиду натрію в присутності індикатора фенолфталеїну. Запишіть, скільки мілілітрів лугу пішло на нейтралізацію, позначивши цю величину С1.
5
Після останнього «відстоювання» суміші, коли проявиться чітка межа розділу фаз, обережно перелийте в ділильну воронку. Відкинувши нижній краник, відберіть важчий водний шар. В ньому як і раніше міститься оцтова кислота, але, зрозуміло, в меншій концентрації - адже частина її була екстрагована ефіром.
6
Відберіть точно таку ж кількість розчину кислоти, як і при контрольному титровании, і знову оттітруйте його їдким натром в присутності фенолфталеїну. Кількість мілілітрів лугу, витрачений на нейтралізацію, позначте С2. Коефіцієнт розподілу розрахуйте за формулою: С1/С2. Задача вирішена.
Зверніть увагу
Діетиловий ефір - дуже летюча і пожежонебезпечний речовина! При роботі з ним будьте вкрай обережні.