Як оцінити стару книгу.

Щоб вірно судити про цінність тієї чи іншої книги, потрібно мати багаторічний досвід колекціонера, бібліофіла або професійного букініста. Якщо ж попросити когось із досвідчених у книжковій справі людей дати кілька корисних порад, то процедура приблизної оцінки зведеться до наступних дій.
Інструкція
1
Дізнайтеся побільше про зміст книги або хоча б про її приблизної тематики, навіть якщо книга ця іноземною мовою або погано збереглася. На підставі цих даних вже можна зробити висновок - переважна частина природничо-наукових творів XIX і першої половини XX століття (особливо медичних) безнадійно застаріла, колекціонерів така специфічна література не цікавить. Художні твори (особливо російських авторів) становлять інтерес набагато більший, шанси на «раритетність» книги в цьому випадку відразу зростають.
2
Постарайтеся визначити видання книги і дізнатися роки життя її автора. Перші видання багатьох творів, а також прижиттєві видання зазвичай представляють цінність набагато більшу, ніж випуски наступні або посмертні. Крім того, непогано з'ясувати тираж книги - якщо він менше десяти тисяч примірників, а зміст, як вам здається, заслуговує інтересу, то дуже ймовірно, що ви маєте справу зі справжньою рідкістю.
3
Вивчіть книгу на предмет її комплектності і збереження - подивіться, чи всі сторінки на місці, не сказано чи на титульному аркуші про додатки (літографіях, вклейках, картах), яких ви в книзі не знаходите. Дуже важливо стан і якість палітурки - «рідний» він для книги або зроблений сучасним реставратором, що не відпадає Чи від книжкового блоку. Вартість антикварної книги в доброму та поганому стані може відрізнятися в рази, тому не варто будувати ілюзій з приводу високої вартості фоліантів, поїдених книжковим хробаком, половина сторінок яких випадає або відсутній зовсім.
4
Визначте, нарешті, чи була книга, оцінити яку ви хочете, випущена сама по собі або є частиною серії (зібрання творів, «багатотомника»). Якщо один з томів опинився у вас в руках, а інша частина комплекту давно втрачена, то цінність його різко знижується - колекціонер не любить ставити на полицю розрізнені томи і шукати потім ще багато років відсутні книги. Втім, будь-яке з цих правил не є абсолютним, і більш точне судження про цінність конкретної старої книги зможе винести тільки фахівець.