Як визначити рівень гемоглобіну в крові. Як виміряти гемоглобін в домашніх умовах.

Гемоглобін, один з основних компонентів крові , переносить кисень від легень до всіх тканин, а також виводить вуглекислий газ з організму і бере участь у регуляції кислотно-лужного балансу. За рівнем гемоглобіну оцінюється стан здоров'я людини, а під час лікування того чи іншого захворювання - ефективність впливу призначуваних лікарем препаратів. Найчастіше аналіз для його визначення проводиться в медичному закладі, хоча останнім часом з'явилися такі прилади, які дозволяють дізнатися цей параметр, не виходячи з дому.
Інструкція
1
Щоб дізнатися рівень гемоглобіну в крові, вам достатньо здати загальний аналіз крові, який включає в себе визначення, крім власне гемоглобіну, кількості лейкоцитів і ШОЕ.
2
Якщо вам призначено загальний аналіз крові, то здавати його необхідно вранці. У цей час кількість гемоглобіну в організмі небагато (в межах 4-5%) більше. Найнижчий його рівень спостерігається протягом двох годин після прийому їжі, особливо рідкої. Тому перед здачею крові не їжте.
3
За 12 годин до аналізу виключіть споживання алкоголю і постарайтеся не курити, тому результат буде недостовірним. Якщо ви курите, скажіть про це лаборанту, який робить забір крові. Також перед відвідуванням лабораторії уникайте інтенсивного фізичного навантаження.
4
Попередьте лікаря, якщо у вас є алергія на латекс (з нього роблять медичні рукавички, пластир, еластичний бинт і ін.) І якщо під час попередніх процедур у вас були нудота, запаморочення або непритомність. Не забудьте вказати препарати, які ви приймаєте: деякі з них можуть посилювати кровотеча. Також лікар повинен знати, чи не вагітні ви, оскільки у жінок в такому положенні рівень гемоглобіну знижується на 15%.
5
Найбільш простим методом рівень гемоглобіну визначають в колориметрі-гемометра Салі, який являє собою штатив з вертикальними гніздами. В гнізда поміщені зупинено пробірки зі стандартними квітами та скляна пробірка зі шкалою, в яку наливають розчин хлористоводневої кислоти і вашу кров. Через 5 хвилин, коли відбувається хімічна реакція, дана суміш порівнюється за кольором з досвідченими зразками. Зазвичай вона виходить темніше (світліше буває тільки в разі тяжкої анемії). Після цього до суміші додають по краплі дистильовану воду до тих пір, поки вона не зрівняється за кольором зі стандартами. Результат відзначається по розподілам на шкалі.
6
Цей метод простий і доступний, тому їм досі користуються в багатьох поліклініках. Але він не зовсім точний і вимагає багато часу для виконання. Існують і інші колориметри - гемоглобінометри, в яких використовується ціанметгемоглобіновий метод визначення рівня гемоглобіну. Він теж заснований на хімічних реакціях крові з певними реактивами.
7
Якщо у вас є така необхідність, можете купити один із сучасних глюкометрів, яким у домашніх умовах можна вимірювати рівень цукру в крові, холестерину і гемоглобіну. Разом з таким приладом купуються спеціальні тест-смужки, використовуючи які, ви і отримаєте необхідні вам показники. Слід знати, що норма гемоглобіну для жінок - від 120 до 140 грамів на літр, для чоловіків - від 130 до 160 г/л. Якщо цей рівень знижений, то це може свідчити про анемію або наявності яких-небудь хронічних захворювань. Підвищений рівень теж найчастіше сигналізує про неполадки в організмі.