Як зробити електромоторчик своїми руками. Як зробити саморобний моторчик.

З пристроєм колекторного електродвигуна школярі знайомляться на уроках фізики. Підкріпити ці знання діти можуть, зібравши моторчик самостійно з набору-конструктора, наприклад, фірми Meccano.
Інструкція
1
Знайдіть в упаковці конструктора три сердечника для намотування котушок, стільки ж ізолюючих каркасів, а також обмотувальний дріт. На кожен з сердечників надіньте по каркасу, після чого намотайте стільки витків дроту, скільки вказано в інструкції. Як число витків, так і напрямок намотування має бути однаковим на всіх трьох котушках.
2
Закріпіть готові електромагніти на роторі. У спеціальних виїмках розташуйте ламелі колектора. До них попередньо припаяйте дроти в такому порядку: до першої ламелі - початок першої обмотки і кінець третьої, до другої ламелі - початок другої і кінець першого, до третьої - початок третьої і кінець другої. Перед установкою ламелей дайте їм охолонути. Паяйте із зворотного боку, не допускайте попадання припою на робочі поверхні ламелей.
3
На підставі закріпіть перший держатель ротора з підшипником. Вставте ротор в підшипник першого держателя, а з іншого боку - в підшипник другого. Тільки після цього закріпіть на підставі і останній.
4
Встановіть щітку з пружиною в щіткотримач, потім притисніть до колектора збоку, після чого закріпіть щіткотримач на підставі. З протилежного боку аналогічним чином розмістіть другий щіткотримач з щіткою.
5
Встановіть статор - підковоподібний постійний магніт або два окремих магніту. Останні повинні розташовуватися з протилежних сторін ротора. Їх слід звернути до нього різнойменними полюсами. Статор не повинен заважати ротору обертатися.
6
Підключіть до двигуна батарейку, рекомендованого в інструкції напруги. Він почне обертатися.
Зверніть увагу
Чи не торкайтеся струмоведучих частин: незважаючи на те, що двигун працює від батарейки, в його ланцюгах виникають імпульси самоіндукції. Після роботи моторчика протягом декількох хвилин дайте йому охолонути.
Корисна порада
У деяких конструкторах частина деталей може поставлятися в зібраному вигляді (наприклад, котушки).
Так званий герконовий електродвигун відрізняється від звичного колекторного наявністю всього одного електромагніту і одного комутуючого елемента. Напрямок його обертання визначається при запуску і надалі підтримується незмінним за рахунок інерції.
Інструкція
1
Розберіть зіпсоване електромагнітне реле з напругою спрацьовування, складовим декілька вольт, і струмом спрацьовування, що становлять кілька десятків міліампер. Акуратно, щоб не відірвати висновки, вийміть з нього електромагніт.
2
Візьміть два постійних магніту і циліндр з немагнітного матеріалу. Приклейте магніти до циліндра таким чином, щоб вони знаходилися точно один напроти одного. Назовні у магнітів повинні бути звернені однакові полюси (чи обидва північні, або обидва південні). Клей слід вибрати такий, щоб при обертанні магніти не відділилися від циліндра. Дочекайтеся повного його висихання.
3
Зробіть для циліндра або використовуйте готові підшипники будь-якої конструкції. Встановіть його між цими підшипниками таким чином, щоб він міг обертатися.
4
Візьміть двуханодний стабілітрон з напругою стабілізації близько 25 В. Якщо двоханодного стабилитрона у вас немає, використовуйте два звичайних з тим же напругою стабілізації. Включіть їх послідовно, анодом до анода, а катодами назовні. Підключіть двуханодний стабілітрон або його аналог паралельно електромагніту.
5
Підключіть електромагніт до джерела живлення з напругою, на яке він розрахований, і піднесіть до одного з магнітів. Притянулся він чи відштовхнувся? Якщо притянулся, поміняйте полярність включення електромагніту, якщо відштовхуються, залиште полярність колишньою.
6
Тепер вимкніть електромагніт від джерела живлення, а потім підключіть знову, але цього разу - не напряму, а через геркон. Піднесіть електромагніт до магніту на циліндрі з одного боку, а з іншого, суворо навпроти першого, піднесіть геркон. Причому, вісь електромагніту повинна бути перпендикулярна осі циліндра, а вісь геркона - паралельна. Двигун почне обертатися.
7
Підібравши такий стан електромагніту і геркона, при якому двигун надійно працює. Закріпіть їх в такому положенні, використовуючи кронштейни з підручних немагнітних матеріалів. Не залишайте включений моторчик без нагляду.