Як навчити дитину відповідальності.

Чим доросліше стають діти, тим менше місця в їх житті повинно залишатися покору й тим більше відповідальності . Щоб виросла дитина зміг втілити свою мрію в життя, він повинен мати інструменти для цього. І отроцтво - це дуже вдалий час для того, щоб навчити підлітка нести відповідальність. Виховуючи це якість в дитині, необхідно примудритися знайти баланс між свободою, контролем і розсудливо.
Інструкція
1
Думайте про підлітка як про відповідальне людині. Частіше говоріть про це йому і оточуючим. Тому що дитина в оцінках самого себе орієнтуватиметься на оцінки дорослих. Якщо ви переконані: «Він ніколи нічого не зробить сам, його весь час потрібно змушувати», - ваше чадо обов'язково буде думати також і нічого не робитиме без тиску. Спробуйте змінити свої внутрішні негативні установки на позитивні думки. І замість: «Він не в змозі приймати рішення». Нехай буде: «Я довіряю дитині, він цілком може подбати про себе і відповідає за свої вчинки». Якщо ви по-справжньому повірите в це, повірить і дитина, а отже, стане діяти інакше.
2
Не плутайте старанність і слухняність з відповідальністю. Часто батьки мріють, щоб дитина вмів відповідати за себе і свої дії. Але в той же час вони піддають підлітка строгому контролю і беззаперечної покори. Але бути відповідальним означає приймати рішення по своїй волі, розуміти необхідність дій і доводити їх до кінця. У маленького дитини можна тренувати почуття відповідальності. Наприклад давати можливість самому вибирати обов'язки (миття посуду, прибирання, догляд за домашніми вихованцями і т.д.).
3
Не поспішайте виконувати всі бажання і задовольняти всі потреби дитини. Тому що якщо у людини постійно є їжа, завжди чисто в квартирі, а одяг, книги і гроші на розваги з'являються в потрібний момент, то у нього просто немає стимулів ставати самостійним. Щоб уникнути сварок на цьому ґрунті, домовтеся з підлітком про те, що ви поступово будете скорочувати своє фінансове присутність в його житті. А краще складіть цілу програму на кілька місяців або років.
4
Не приховуйте від дитини інформацію про витрачені на нього гроші. Деякі батьки вважають, що у їх чада має бути все і не вважають у скільки воно їм обходиться. Але коли дочка або син стають старше, витрати зростають. І батьки досить часто змушені обмежувати себе. А дитина навіть не підозрює про це, звикаючи до того, що всі його потреби завжди задовольняються.
5
Вчіть дитину поводитися з грошима. Для цього спочатку поговоріть з ним про те, яким він представляє своє майбутнє, які в нього потреби, на яку зарплату він розраховує і т.д. Потім обговоріть правило звіту про всіх виданих вами і витрачених ним грошах. Так підліток навчиться нести відповідальність за витрати і контролювати свої витрати. Зрозуміло, не поширюйте це правило на гроші, які він заробив самостійно. І, нарешті, допоможіть йому перейти на самозабезпечення - знайти підходящу роботу, скласти особистий бюджет, зняти окреме житло. Пам'ятайте, дитина повинна чітко знати, якими засобами він розташовує на тиждень (місяць).
6
Визначте, з якого віку ваше чадо повинне забезпечувати себе. Наприклад, нехай це буде вік 20 років або закінчення інституту. Заздалегідь домовтеся з підлітком про це і іноді нагадуйте йому: "Через півроку (рік-два) тобі необхідно знайти роботу і оплачувати свої витрати". Будьте послідовними і непохитні. Виконуйте своє рішення, навіть в тому випадку, якщо вам здасться, що дитина ще не зовсім готовий.
7
Не піддавайтеся на провокації. Адже цілком природно, що дитина перший час буде намагатися повернутися в колишнє місце, де давали все і нічого не вимагали. Іноді вам буде неймовірно шкода його, а в голові з'являться думки: «Ну може все ж купити їй це плаття?» Або «Ну чому я не можу погодувати єдиного сина?»