Як поставити мат турою. Як поставити мат королем і турою.

Новачкові в шах матах варіації положення фігур і ходів здаються нескінченними і неосяжними. Займаючись регулярно, можна помітити певні закономірності і типові кроки, які дозволяють виграти у суперника. Одна з методик матованія пов'язана з участю тури.
Вам знадобиться
  • - шахи.
Інструкція
1
Навчіться ставити мат двома турами. Дана комбінація увазі, що у противника залишився тільки король і ніяких інших фігур. Так як король може переміщатися тільки на одну клітку в будь-яку сторону, а тура - тільки по прямій на будь-яке число клітин, якщо вони вільні, необхідно «замкнути» короля на краю дошки. Для цього виставите одну човен на передостанній, а другу - на останній лінії дошки (там, де король). Тільки не тримайте лодії впритул до фігури суперника, щоб не поставити їх під удар короля.
2
Матованіе турою і ферзем будується за тим же принципом. Складніше ситуація, коли проти ворожого короля у вас залишається тільки ваш король і одна тура. В цьому випадку найсильніша фігура бере безпосередню участь в постановці мату. Необхідно загнати супротивника на край дошки або в кут. Для цього королі повинні знаходитися в опозиції (тобто розташовуватися через одну клітку, контролюючи три поля між один одним): наприклад, атакуючий білий король на b6 і чорний король на b8. Вивівши човен на восьму горизонталь, ви поставите мат одинокому королю. Те ж діє на будь-який інший стороні шахової дошки.
3
Розташуйте фігури так, щоб король противника знаходився на крайній лінії в проміжку між вашими королем і турою, віддаленими від нього на дві лінії. Будь-який рух короля погіршує його позиції, але за правилами шахової гри, він не може не зробити хід (така ситуація отримала назву цугцванг або «вимушений хід»). Король противника потрапляє в опозицію з вашим королем, а наступним ходом ви ставите його під удар своєї лодії.
4
Тепер навчитеся заганяти короля на край дошки. Найбільш вигідна для самотнього короля позиція - центр (поля d5 або d6). Подолавши спокусу відразу оголосити шах турою, розташуйте її в одній лінії від фігури противника (в даному прикладі - на a4). Поки суперник робить кроки туди-назад, намагаючись триматися центру, рухайте свого короля у напрямку до нього (в описуваному випадку, вгору, до восьмої горизонталі). Положення опозиції (через одну клітку навпроти один одного) змусить противника рухати короля від ваших фігур. Король нападаючої сторони повинен знаходитися в кроці коня від противника. Ладья в цій методиці ставить шах тільки в тому випадку, коли шлях вниз для противника відрізаний королем.