Як визначити сторони світу по сонцю.

Сучасні навігаційні прилади дозволяють досить точно орієнтуватися на місцевості. Однак у них є один істотний недолік: для них потрібні джерела енергії. Випадки, коли необхідно шукати інші способи визначити своє місцезнаходження не настільки вже рідкісні. Один з найбільш поширених способів - орієнтування по сонцю .
Вам знадобиться
  • - механічні або електромеханічні годинник.
  • - карта місцевості.
Інструкція
1
Вирушаючи в похід, захопіть з собою звичайнісінькі годинник зі стрілкою. Краще, якщо вони будуть механічними, оскільки вони не залежать від батарейки. Можна користуватися і електромеханічними в водонепроникному корпусі. Перед тим, як вирушати в подорож, поміняйте в них батарейку. Звірити годинник за еталоном необхідно в будь-якому випадку.
2
Знайдіть на місцевості який-небудь примітний об'єкт. Це може бути залізнична станція, крупне будова, водойма і т. Д. Об'єкт повинен бути позначений і на карті.
3
Розташуйте циферблат так, щоб годинна стрілка вказувала на сонце. Перебуваючи в країні, де загальноприйняте час більш-менш відповідає астрономічному, подумки продовжите лінію від центру циферблата до цифри 12. Якщо справа відбувається в Росії, де опівдні настає на 2 години пізніше, ніж належить за астрономічному часу, проведіть уявну лінію у напрямку до цифри 2. Так вийшло тому, що давним-давно було встановлено декретний час, коли до астрономічного додається годину. Крім того, після припинення переведення часу залишено літнє, що додало ще одну годину.
4
Кут між годинниковою стрілкою і напрямом на відповідну цифру, розділіть навпіл. Це буде напрямок на південь. Знаючи своє розташування відносно цієї частини світла, визначте інші.
5
Станьте на південь особою. За спиною у вас, звичайно ж, виявиться північ. Зліва буде захід, а праворуч - схід. Саме так боку світла розташовані на стандартній друкованій мапі.
6
Покладіть карту місцевості так, щоб певна по годинах напрямок на південь співпало з відповідним напрямком на карті. Знайдіть наступну точку на вашому маршруті. Вона повинна бути настільки ж помітною, і прокладете до неї маршрут. На пересіченій місцевості рідко виходить так, щоб від одного пункту до іншого можна було дістатися строго по прямій. Вам неодмінно доведеться обходити якісь перешкоди. Саме тому і потрібно контролювати своє положення в кожній опорній точці.
7
Сторони світла можна визначити і без механічних годинників. Вони в цьому випадку використовуються тільки як прилад для визначення часу. Рівно опівдні за астрономічному часу встаньте спиною до сонця. Ваша тінь вкаже вам північний напрям в Північній півкулі. У Південному все буде навпаки.
Зверніть увагу
Врахуйте, що полуденна лінія, яка ділить кут між годинниковою стрілкою і напрямом на 12:00 навпіл, може знаходитися по обидві сторони від 12-годинний позначки в залежності від часу доби.
Корисна порада
Положення сторін світу по сонцю можна визначити і в інший час. О 6 годині ранку за астрономічному часу воно знаходиться на сході, в 9 - на південному сході, в 12 - на півдні, в 15 - на південному заході, а в 18 - на заході. Метод орієнтування по сонцю і годинах достатньо точний, однак по можливості поєднуйте його з іншими. Якщо поблизу є дерева, зверніть увагу на те, з якого боку вони покриті мохом. Це північна сторона. Смола ж у хвойних дерев в жарку погоду більш рясно виділяється з південної сторони. З південного боку розташований найчастіше і мурашник.