Як знайти дельта t.

У фізиці та деяких інших науках грецькою буквою D (« дельта ») прийнято позначати різницю між певними параметрами. Це можуть бути, наприклад, температура, час, тиск, довжини відрізків, відстані між координатами по одній і тій же осі і т.д. Латинською літерою t найчастіше за все позначають час і температуру.
Вам знадобиться
  • - дані вимірювань;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Якщо буквою t в даному розділі фізики позначається температура, проведіть вимірювання температури. Термометр може бути будь-яким. Потрібно, щоб його шкала відповідала потрібної вам ступеня точності. Зрозуміло, вимірювати обидва показники необхідно по одному і тому ж термометру.
2
Другий показник залежить від умов задачі. Наприклад, якщо вам потрібно відстежити зміну стану об'єкта, зніміть другий показник через деякий час. Найдоступніший експеримент - виміряти температуру свого тіла вранці і ввечері. Відніміть з більшого числа менше. Це і буде дельта t. Оскільки температура з часом може як збільшуватися, так і зменшуватися, вам потрібен модуль різниці.
3
У задачі може бути запропоновано і порівняння змін різних об'єктів. Дельта t в цьому випадку набуває дещо інший сенс, але все одно вона залишається різницею температур. Наприклад, вам потрібно визначити, наскільки потрібно розігріти пальник, щоб розплавити два різних металу. Порівняйте температури плавлення одного й іншого речовини. Точно так само, як і в першому випадку, відніміть з більшого показника менший. Якщо ви проводите експеримент, то спочатку вам потрібно розігріти пальник до меншої температури, потім додати до неї Dt, що і дасть вам температуру плавлення іншого металу.
4
У багатьох галузях знань буквою t позначають час. Вираз «дельта t» в цих випадках також означає різницю, але вже в показаннях годин. Засічіть час і запишіть результат. Почекайте трохи і знову подивіться на годинник. Припустимо, в перший раз ви подивилися на циферблат рівно в 14 годин, а другий - по закінченні 13 хвилин. Різниця в цьому випадку становить 13 хвилин. Це і є Dt за умовами даного завдання.
5
На практиці досить часто доводиться визначати Dt без всяких обчислень. Наприклад, під час змагань з легкої атлетики арбітру важливо знати, за який час бігуни пробігли ту чи іншу дистанцію. При цьому не особливо важливо, у скільки почалися змагання, оголошений старт раніше чи пізніше вказаного в афішах часу. В цьому випадку суддя визначає тільки Dt. На початку забігу він ставить секундомір на 0, а в кінці - зазначає результат.
Зверніть увагу
Визначити Dt буває необхідно і при порівнянні руху різних об'єктів при інших рівних умовах. Цей спосіб теж найбільш зрозумілий, якщо уявити собі спортсменів. Припустимо, учасників змагань дуже багато, вони всі біжать одну і ту ж дистанцію, але в різних забігах. Суддям потрібно зрозуміти, хто виявиться на якому місці в підсумковій таблиці. Для цього визначається кращий результат - в даному випадку мінімальний. З ним порівнюються всі інші. Тобто кожен раз судді знаходять Dt між часом першого і другого, другого і третього спортсменів і т.д.