Що таке кафедральний собор.

Перші християни в епоху Стародавнього Риму збиралися в підземних сховищах (катакомбах), там же і влаштовували примітивні молитовні кімнати. Згодом, коли християнство перестало піддаватися гонінням, зробилося панівною релігією, необхідність у таких пересторогах відпала. Для відправлення релігійних обрядів почали будуватися храми. Їх величина і оздоблення залежали від багатьох причин: економічних, політичних, соціальних. Нерідкі випадки, коли будівництво розтягувалося на дуже довгий термін.
Інструкція
1
З точки зору релігії, будь освячений храм, аж до самої скромної придорожньої каплиці, однаково доріг і угодний Богу. Тим не менше, і тут діє негласний «табель про ранги». Якщо храм з якоїсь причини має особливий статус, то йому може бути присвоєно звання собору . Ну, а якщо саме в цьому храмі здійснює церковні служби єпископ - голова місцевої адміністративно-територіальної одиниці (єпархії), для якого відведено особливе почесне місце - кафедра, такий собор називається «кафедральним».
2
Формально, єпископ може обрати своєю резиденцією будь-який храм на свій розсуд, навіть самий звичайний, нічим не примітний. Однак, оскільки сам статус кафедрального собору автоматично передбачає, що під час служб в ньому буде знаходитися велика кількість людей, єпископи зазвичай зупиняли свій вибір на самих просторих і величних будівлях. Багато хто з них представляють собою справжні шедеври архітектури, історичні пам'ятники, досі привертають величезну кількість не тільки віруючих людей, а й мирян, туристів з усіх кінців Землі.
3
Більшість кафедральних соборів Західної Європи були побудовані в готичному стилі. Мабуть, найбільш відомий з них, прославлений в багатьох книгах і фільмах - Нотр-Дам де Парі - Собор Паризької Богоматері. Дивовижно красивий інший французький кафедральний собор - Нотр-Дам де Реймс, де в середні століття відбувалися коронації королів Франції. Прекрасний кафедральний собор у Флоренції - Санта-Марія-дель-Фіоре. Всупереч широко поширеній думці, самий «важливий» католицький собор - Святого Петра в Римі - кафедральним не є. Що нітрохи не зменшує кількість відвідувачів, охочих поглянути на це диво.
4
У Росії статус кафедрального мають багато собори. Наприклад, у Москві - знаменитий Храм Христа Спасителя і Богоявленський - резиденція Патріарха. У Санкт-Петербурзі - Казанський собор, творіння архітектора Вороніхіна. У Новгороді Великому - Софійський собор. Велика частина російських кафедральних соборів побудована відповідно до візантійськими традиціями, в більш суворих, витриманих тонах, але теж прекрасні.