Як намотати високовольтний трансформатор.

Радіолюбителі та інші «самоделкиних» звикли всі прилади для своїх потреб робити самостійно. Але деякі деталі вимагають особливого підходу або матеріалу, який буває недоступний. Наприклад, не всі можуть дістати смолу для заливки високовольтного трансформатора . Є варіант, як обійти цей складний момент в роботі над високовольтної котушкою.
Вам знадобиться
 • - стрижень від антени;
 • - ізоляційна стрічка;
 • - широкий скотч;
 • - двосторонній скотч;
 • - дріт діаметром 0.2 і 1-1.5 мм.
Інструкція
1
Якщо взяти досить великий діаметр дроти, можна отримати і високу вихідну потужність. Тоді в приладі не потрібно буде використовувати додаткові конденсатори, щоб збільшити потужність пристрою. Сердечником котушки-трансформатора послужить феритовий стрижень магнітної антени радіоприймача. Можна взяти і набрані трансформаторні пластини п'ятисантиметрової довжини.
2
Стержень заізоліруйте, спочатку обмотавши його ізоляційною стрічкою, а потім широким товстим скотчем з усіх боків. Дріт для первинної намотування візьміть діаметром 1-1,5 мм, зробіть від десяти до двадцяти витків. Намотуйте рівно - виток до витка. Напрямок обмотки не змінює.
3
Первинну обмотку теж потрібно ізолювати. Кінці дроту пропустіть крізь пластмасові трубочки. Спочатку покрийте обмотку ізоляційною стрічкою в чотири шари, потім широким скотчем на 6-7 шарів.
4
З боків котушки приклейте двосторонній скотч, щоб вторинну обмотку робити рівномірно. Не забудьте, що вторинну обмотку ви повинні виробляти в тому ж напрямку, що і попередню, в іншому випадку ваш трансформатор не працюватиме. Перший виток пустите через пластмасову трубочку (підходять ізольовані термотрубкі від паяльника або трубки зі скловолокна).
5
Провід для вторинної обмотки візьміть діаметром 0,2 міліметра. Кожен ряд робіть з 40-50 витків, намотуйте рівно, нікуди не поспішаючи. Після того як перший ряд буде готовий, зробіть ізоляцію з 5-6 шарів широкого скотча. Приступайте до другого ряду.
6
Вторинна обмотка високовольтного трансформатора, яку ви робите, містить 300-350 витків. Якщо ж ви набрали 500 і більше, таку котушку доведеться заливати епоксидною смолою.
7
Для дотримання рівною і акуратною намотування не забувайте наклеювати двосторонній скотч з боків, а для ізоляції використовуйте широкий якісний матеріал. Ваш готовий трансформатор працюватиме стабільно і з великою потужністю, але для такого результату на первинну обмотку потрібно подавати від конденсатора потужні імпульси.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=k2ugcXDHjZ0
Для виготовлення деяких приладів необхідно використовувати пристрої, що перетворюють струми і змінні напруги - трансформатори. Крім понижуючих трансформаторів може виникнути необхідність і в потужних підвищувальних пристроях. Одним з таких перетворюючих приладів і є індукційна котушка - котушка Румкорфа. Обмотка сердечника індукційної котушки - завдання цілком посильне і не вимагає спеціальних знань або обладнання.
Вам знадобиться
 • - мідний провід діаметром 1,5 мм з подвійною ізоляцією;
 • - нитки;
 • - парафін;
 • - картон або тонка фибра;
 • - провід ПШО або ПЕ діаметром 0,1 мм;
 • - пропарафіненная папір;
 • - ізоляційна стрічка;
 • - дріт;
 • - спиртової лак
Інструкція
1
Зробіть сердечник. Для цих цілей підійде залізний дріт. Розжарите дріт до темно-червоного кольору, а потім помістіть в гарячу золу і залиште до тих пір, поки вона не охолоне. Ретельно зчистіть накаліну і акуратно покрийте спиртовим лаком. Складіть з дроту пучок і міцно обмотайте за допомогою ізоляційної стрічки. Намотайте кілька шарів пропарафіненной паперу.
2
При обмотці сердечника слід зробити спочатку первинну обмотку, а потім - вторинну, яка підвищує. Візьміть мідний дріт. Відміряйте 10 см, залишивши цей кінець вільним. Закріпіть закріпіть провід на осерді, на відстані 4 см від торця за допомогою нитки.
3
Почніть намотувати дріт за годинниковою стрілкою. Намагайтеся укласти виток до витка якомога щільніше. Повністю обмотайте сердечник одним шаром дроти.
4
Зробіть петлю. Довжина петлі повинна складати 10 см. Закріпіть провід за допомогою нитки. Намотайте другий шар дроти з тому ж напрямку. Міцно зафіксуйте кінець обмотки за допомогою нитки. Залийте всю обмотку гарячим парафіном.
5
Вторинну обмотку сердечника рекомендується робити багатосекційної. Це дуже практично - у разі несправностей набагато простіше перемотати одну секцію, ніж поміняти всю обмотку.
6
Візьміть тонку фібру. Якщо цього матеріалу у вас немає, то підійде і картон. Тощіной аркуша картону повинна складати 1 мм. Для поліпшення ізоляційних властивостей необхідно попередньо проварити матеріал в парафіні.
7
Виготовте 10 котушок. Діаметр внутрішнього отвору котушок повинен відповідати діаметру сердечника з первинною обмоткою.
8
Візьміть ізольований провід ПШО або ПЕ. Акуратно намотайте секції вторинної обмотки. Усі секції слід намотувати в одному напрямку. Намотування кожної з секцій необхідно закінчити на відстані 5 мм від верхнього борту. Зробіть в даному місці невеликий прокол в щічці котушки. Закріпіть провід, залишивши кінець 6-7 см.
9
Акуратно покрийте обмотку пропарафіненной папером у декілька шарів, а потім - ізоляційною стрічкою.
10
Оберніть первинну обмотку 2 шарами пропарафіненной паперу. Акуратно, дотримуючись правильну порядок, надіньте секції другої обмотки. Послідовно з'єднайте кінці обмотки секцій.
11
Припаяйте по шматку проводу, довжиною 15 см, спершу до початку, а потім - до кінця вторинної обмотки. Ретельно залийте котушку парафіном. Слідкуйте за тим, щоб між секціями не залишилося пустот. Індукційна котушка готова.