Як написати дослідницьку роботу у початковій школі.

Дослідницька робота розвиває творчі здібності у дитини, формує вміння логічно мислити і робити самостійні висновки з вивченого матеріалу. При навчанні дослідницької діяльності обов'язково враховуються вікові особливості молодших школярів. Заняття повинні проводитися вчителем на доступному для дитячого сприйняття рівні, а саме дослідження - бути цікавим, корисним і посильним.
Інструкція
1
Для початку виберіть тему дослідницької роботи. Зробіть це спільно з учнем, щоб йому було цікаво працювати над завданням. Обов'язково визначте і поставте перед дитиною мету. Він повинен добре розуміти, чого саме необхідно домогтися в результаті дослідницької роботи.
2
Підберіть разом з учнем матеріал по темі. Якщо самостійний вибір джерел входить в завдання, необхідно проконтролювати, наскільки успішно дитина з цим впорався. Потім вже самостійно, але під керівництвом вчителя, учень повинен вивчити зібраний матеріал, узагальнити і систематизувати.
3
Простежте, щоб робота з джерелами і створення власного тексту велися поетапно. Це сприяє розвитку мислення учня, цілеспрямованості і систематичності зусиль. На першому етапі познайомте дитину з книгою або текстом. На другому - допоможіть правильно сформулювати питання з приводу прочитаного. Далі учень повинен виділити головне і другорядне. Потім відшукати підтверджують основну думку факти. І на основі цього зробити висновок або резюме. Найпростіший і ефективний прийом, який навчає цьому - використання на уроках графічних схем. Наприклад, вивчення «Дерева» при розгляді споріднених слів на уроці російської мови.
4
Для розвитку креативності, а також дивергентного або творчого мислення давайте учням завдання, виконуючи які потрібно придумати розповідь. Наприклад, скласти казку, переказати своїми словами текст або придумати розповідь від імені іншої людини (тварини, неживого предмета).
5
Навчіть дітей правильному оформленню дослідних робіт. Так учні будуть знайомитися з різними видами творчих і дослідницьких робіт: рефератом, твором, описом досвіду і так далі.
6
Допоможіть учневі підготуватися до заключного етапу дослідницької роботи - захисті. Проведіть її у вигляді презентації, доповіді, конференції. Нестандартні, із залученням наочних матеріалів, творчі уроки-захисту допоможуть надалі підтримати інтерес у молодших школярів до дослідницької роботи.
7
Всі дослідницькі завдання повинні виконуватися в атмосфері психологічного комфорту. Не забувайте заохочувати учнів навіть за незначні успіхи. Юні дослідники не повинні боятися допускати помилки і робити щось не так.
Корисна порада
Під час проведення дослідницької роботи використовуйте різноманітні засоби навчання: спостереження, досліди, пошук інформації в книгах та інтернеті, консультації фахівців у тій чи іншій галузі.