Як навчити дитину переказувати текст. навчання дітей російській мові.

Навчання переказу - це спільна праця дорослого з дитиною. Дітям необхідно показувати алгоритм роботи над текстом , навчати методам запам'ятовування, а також формулюванню власних думок. Рухайтеся від простого до складного, поступово мінімізуйте свою допомогу, будьте терплячі і доброзичливі, і ви навчите дитини переказувати.
Інструкція
1
Почніть з ознайомлення з простим, доступним розумінню дитини текстом. Дошкільнятам та молодшим школярам краще запропонувати казку або коротке літературний твір. Якщо дитина вміє читати, попросіть це зробити вголос. Дітям старшого віку під силу будуть розповіді або навчальні тексти.
2
Розділіть текст на частини - по абзацах або за змістом. Задавайте дитині послідовно по одному питанню до кожного уривку. Постарайтеся дати можливість йому самому сформулювати відповіді, але якщо у нього не виходить, допоможіть.
3
Допомагаючи дитині відповідати на запитання, разом з ним шукайте головні слова або смислові словосполучення. Використовуючи їх, складіть план тексту письмово або виділіть їх олівцем у абзацах. Не пишіть в плані великі пропозиції, використовуйте 2 -3 слова в кожному пункті.
4
Попросіть дитину, дивлячись на опорні слова, переказати текст. Нехай це буде короткий і односкладовий переказ, не вимагайте багато чого. Потім разом поверніться до досліджуваного твору, щоб звіритися.
5
Опрацьовуючи текст вдруге, показуйте дитині яскраві приклади, що супроводжують кожний пункт плану. Виразні визначення, образи, метафори, словом, все, що допоможе йому запам'ятати сенс і послідовність пунктів. Особливо це корисно для дітей молодшого шкільного віку і всіх, у кого правополушарное мислення. Попросіть дитину зробити другий переказ, вже більш докладно. Підказуйте, як формулювати розгорнуті пропозиції.
6
Попрацюйте над текстом втретє для уточнення другорядних деталей, кращого розуміння і запам'ятовування. Потім запропонуйте дитині знову, вже самостійно, переказати його. Пропрацюйте разом кілька текстів протягом 3 - 5 днів, за цей час дитина придбає навик самостійної роботи з ними.
Розвиток мови дошкільника відбувається в кілька етапів. Вважається, що семирічний дитина повинна вміти викласти зміст невеликого тексту. При цьому потрібно як докладний переказ, так і виділення основної думки в 2-3 пропозиціях. Якщо дошкільник не вміє переказувати текст, то його можна навчити цьому на спеціальних заняттях або в дитячому саду, або спільно з фахівцем-логопедом.
Інструкція
1
На першому етапі навчіть дитину розуміти сенс прочитаної історії і відповідати на запитання по основної сюжетної лінії. Хто головний діючий персонаж? Що він робив? Що з цього вийшло? Чим більш детально буде обговорюватися кожен навчальний матеріал, тим більший ефект принесе цей етап для подальшого розвитку мови ребенка.Можно використовувати цей прийом при читанні казок на ніч. Казка «з продовженням» - хороший засіб в формуванні навичок переказу. Наступного вечора почніть читання з питання: «Ти пам'ятаєш, на чому ми вчора зупинилися?». Дитині необхідно допомагати, нагадувати йому основні події - в цьому випадку навик формуватиметься швидше.
2
На другому етапі вчіть дитину самостійно виявляти основну думку історії, яка поступово ускладнюється. Якщо на перших уроках матеріал містить явну єдину смислову лінію розвитку подій «Посадив дід ріпку. - Виросла ріпка ... », то надалі основний сюжет« обростає »безліччю подробиць і доповнень, які не мають безпосереднього відношення до сюжету оповідання і можуть збити з толку.Задача на даному етапі - навчити впізнавати основний зміст тексту будь-якого ступеня складності і зіставляти його з назвою розповіді або казки.
3
На третьому етапі навчіть дитину переказувати текст за допомогою опорних схем. Можна не писати план, як це часто роблять дорослі. Досить міні-картинок, в яких ємко відображається смислове навантаження окремого фрагмента тексту. На даному етапі можна виписувати і деякі слова, які зможуть допомогти дитині не заплутатися у розвитку сюжету.
4
Останній етап - вільний переказ тексту без опори. Знову починаємо з простих, знайомих малюкові казок та історій. Краще обіграти ситуацію, попросити дитину розповісти казку мамі, заколисати братика і т.д. Можна укладати ляльок, розповідаючи їм знайомі з самого раннього віку історіі.Уже ближче до школи вводите в щоденну практику переказ як самостійний вид діяльності. Формуйте у дитини звичку після прочитання в обов'язковому порядку розповідати те, про що була історія. Краще це робити двічі: відразу після читання і на наступний день.