Як відрізнити справжню бірюзу від підробки.

Бірюза рідко зустрічається в природі, і вироби з неї досить дорогі. Саме тому цей камінь часто підробляють. Ви можете самостійно спробувати відрізнити імітацію від природної бірюзи.
Вам знадобиться
  • - волога серветка;
  • - ватний диск;
  • - медичний спирт;
  • - сірники;
  • - голка;
  • - мікроскоп.
Інструкція
1
Візьміть вологу серветку і проведіть по поверхні каменя. Якщо матеріал забарвиться, значить, перед вами підробка. Але врахуйте, що цей спосіб ненадійний - барвник може бути досить стійкий. Також можете спробувати змочити ватний тампон в медичному спирті і протерти бірюзу . На камені залишаться розводи, і вата забарвиться в характерний колір.
2
Потримайте бірюзу над палаючим сірником. Якщо камінь почав чорніти і плавитися, з'явився неприємний запах пластмаси, будьте впевнені, що перед вами підробка. Бажано проводити дії зі зворотного боку - така перевірка веде до пошкодження каменю. Також слід зазначити, що запах паленого волосся характерний для бірюзи, виготовленої з скам'янілих кісток тварин.
3
Розжарите голку і доторкніться до бірюзі. Справжній камінь після такої обробки змінить колір, на поверхні виступлять невеликі краплі воску або смоли.
4
Проведіть по поверхні бірюзи голкою. Якщо предмет стирається, а камінь не дряпається, значить, перед вами імітація, яка виконана з халцедону, фаянсу або скла. У них твердість більше 5,5 по МОСУ, що не характерно для справжньої бірюзи. Поява білих подряпин і спиралеобразной стружки свідчить про те, що це підробка з синтетичних матеріалів.
5
Уважно розгляньте бірюзу під мікроскопом. У справжнього каменю пориста поверхня. Якщо ж ви помітили бульбашки і мікротріщини, перед вами імітація зі скла. Крім того, зверніть увагу на колір вкраплень. Якщо вони темні, це може бути магнезит, забарвлений солями міді.
6
Якщо ви збираєтеся купити намисто або браслет з бірюзи, зверніть особливу увагу на отвір для ниток. Внутрішня частина намистин не повинна бути світліше або темніше основного кольору виробу. Якщо це так, ви тримаєте підробку з пофарбованих синтетичних матеріалів.
Бірюза - мінерал характерного кольору, який відноситься до напівкоштовних каменів і з давнини використовується в ювелірних прикрасах. Це відносно м'який, пористий мінерал, тому він дуже чутливий до умов навколишнього середовища і при частій шкарпетці втрачає колір. Природна натуральна бірюза зустрічається рідко, тому найчастіше на прилавках магазинів можна виявити вироби з штучної бірюзою і підробки під неї.
Інструкція
1
Натуральна, необроблена бірюза вищої якості зустрічається рідко, і вартість її велика, в магазині ви її навряд чи знайдете, в широкий продаж вона не надходить. Щоб зміцнити бірюзу і продовжити термін її життя, натуральні камені середньої якості піддають обробці. За своїм гемологічним тестам, зовнішнім виглядом і властивостями така поліпшена або цементована бірюза не відрізняється від необробленої і коштує практично так само.
2
Підробкою також не рахується облагороджена, відновлена або реконструйована бірюза - підфарбовані і спресовані зразки з порошку натуральної бірюзи . Якщо, звичайно, вам їх не намагаються подати під виглядом натурального високоякісного матеріалу. Такі камені не рахуються підробкою, оскільки виготовлені з натурального природного матеріалу, вони відносяться до імітацій, як і отримані штучним шляхом.
3
Бірюзу підробляють, використовуючи прокрашенние під неї природні мінерали або штучні матеріали, що імітують її колір і фактуру. Найчастіше для підробок використовується мінерал Хоулі. Це білий або сірий камінь з прожилками, схожими на бірюзу. Після прокраски він практично не відрізняється від неї. Насторожити вас може розмір виробу - бірюза не зустрічається великими шматками. Крім того, Хоулі має фарфоровий блиск, тоді як бірюза - воскової, а також він м'якше прототипу.
4
Скам'янілі кістки - одонтоліт - також продають під виглядом бірюзи . Такий матеріал скипає від соляної кислоти, тоді як бірюза просто розсипається в порошок. Якщо подивитися на таку підробку під лупою, буде видно первинна ячеистая органічна структура кістки. Якщо підробкою є забарвлене скло, то під лупою будуть видні пухирці газу в структурі зразка. Для скляних і фарфорових підробок характерний специфічний блиск, відмінний від матового, шовковистого відблиску полірованій поверхні натурального матеріалу.
5
Популярні і підробки «під бірюзу», які виготовляють зі звичайної пластмаси. Їх можна визначити по вазі, тому такий виріб буде значно легше, ніж з натурального каменю. При нагріванні воно починає видавати яскраво виражений специфічний запах пластмаси.