Як дізнатися потужність трансформатора.

Потужність та інші характеристики трансформатора вказуються на інформаційній табличці, що прикріплюється виробником на кожен пристрій. Але що робити, якщо ця табличка стерлася або загублених? Коли невідомий тип трансформатора і його параметри, їх можна визначити за допомогою авометра і простих розрахунків.
Вам знадобиться
  • - авометр (мультиметр);
  • - джерело живлення;
  • - тонкий провід;
  • - ніж, швейна голка;
  • - калькулятор
Інструкція
1
Використовуючи мультиметр (авометр) визначте розташування висновків всіх обмоток трансформатора і виміряйте їх опір. Первинною обмоткою вважайте ту, яка має найбільший опір. Це найпростіший спосіб для визначення первинної обмотки.
2
Якщо в досліджуваному трансформаторі більше двох обмоток, в якості первинної спочатку прийміть будь-яку обмотку з малим опором. Подайте на неї низьке змінну напругу (наприклад 10 вольт) за допомогою якого-небудь джерела живлення. Проведіть виміри напруги на всіх обмотках. За результатами проведених замірів визначте реальну первинну обмотку трансформатора. Перевірте себе, повторивши виміри при подачі більшої напруги на обмотки.
3
Потім, дотримуючись зазор між котушкою і магнитопроводом, поверх обмоток намотайте тонкий дріт, створивши, таким чином, ще одну обмотку. Чим більше витків дроту буде намотано, тим вище буде точність кінцевих результатів. Якщо в трансформаторі немає вільного простору для ще однієї обмотки, використовуйте частина вже наявної зовнішньої обмотки. Для цього обережно видаліть шар зовнішньої ізоляції котушки для отримання вільного доступу до останньому шару наявної обмотки.
4
Знайдіть кінець відкрилася обмотки і відрахуйте від нього будь-яку кількість витків. Пам'ятайте про те, що ця кількість витків безпосередньо впливає на результати розрахунків. На останньому витку акуратно зніміть частину емалі. Підготувавши мультиметр, одним його висновком торкніться оголеного витка обмотки, використовуючи для цього швейну голку. Подавши напругу на первинну обмотку, виміряйте напругу на створеній вами обмотці або на відлічених витках.
5
Обчисліть кількість витків в кожній обмотці. Для цього напруга на досліджуваній обмотці помножте на кількість витків, зроблених самостійно або відлічених на останньому шарі. Отриманий результат розділіть на напругу, подане на досліджувану обмотку.
6
Після обчислення кількості витків у всіх штатних обмотках трансформатора розрахуйте площа перерізу магнітопроводу. Для цього напруга на первинній обмотці помножте на 50 і розділіть на число витків цієї обмотки. Отриманий результат буде площею сердечника магнітопроводу, вираженої в квадратних сантиметрах.
7
Для обчислення потужності досліджуваного трансформатора отриману площа перерізу магнітопроводу зведіть в квадрат і розділіть на 1,3. Результат буде показувати потужність приладу у ВАТ.
Електричний трансформатор - це свого роду перетворювач системи змінного струму однієї напруги допомогою електромагнітної індукції в систему змінного струму іншої напруги. Відбувається це, як правило, без істотних втрат потужності і при незмінній частоті. Складається трансформатор з декількох дротяних ізольованих обмоток, які охоплені загальним магнітним потоком. Намотані вони на сердечник або магнитопровод, виготовлений з феромагнітного м'якого матеріалу.
Інструкція
1
Мабуть, самим вірним і простим способом виміряти потужність трансформатора є сума потужності всіх вторинних обмоток. Сама по собі потужність обмотки представляє твір струму на напругу. Для цього поміряйте опір вторинної обмотки, з якого і визначається потужність трансформатора. У тому випадку, якщо відсутня відповідний омметр, навантажите на баласт і поміряйте просідання напруги, по якій і оціните опір обмотки. Скористайтеся наступною формулою: Rобмоткі = Rшунта * (Uбез шунта - Uна шунті)/Uна шунті.
2
Крім цього варіанту, визначити потужність трансформатора можна і по проводах. Для цього навантажуйте вторинну обмотку і при цьому контролюйте форму струму в первинній обмотці. Як тільки з'являться піки, порахуйте потужність вторинних обмоток.
3
Багато виробників габаритну потужність визначають як максимальну виміряну потужність в навантаженні. В даному випадку нагрів обмоток вимірюється контактним способом, при цьому в сталому режимі нагрівання не повинен перевищувати сумарно сто п'ять градусів. Зазвичай саме ця температура розрахована для комерційних ізоляційних матеріалів. Більш сильне нагрівання виробляти загрожує.
4
І ще один варіант вимірювання потужності трансформатора. Так як потужних обмоток дві, то вантажите їх без випрямляча за допомогою резисторів відразу обидві, при цьому знижуйте опір доти, поки напруга помітно не зменшиться, приблизно на десять відсотків. Обов'язково дивіться за розігрівом. Якщо за двадцять хвилин таких випробувань трансформатор нагрівся не сильно, то струм навантаження можна збільшити ще.
5
Якщо напруга сильно «просідає», а трансформатор не нагрівається, це означає лише одне - наявність тонкого дроту. Такий спосіб оцінки дає потужність готового трансформатора. За довідником вона може значно відрізнятися від габаритної потужності.
6
Усі розглянуті варіанти можна використовувати для вимірювання потужності трансформатора, але при цьому варто уважно підходити до цього процесу з точки зору безпеки.