Як визначити, де південь без компаса. де заходить сонце на півдні.

Вмінню орієнтуватися на місцевості варто обов'язково навчитися, якщо ви відправляєтеся в похід або в подорож. Визначити без компаса , де знаходиться південь, можна різними способами залежно від вашого місця розташування, погодних умов, пори року і доби.
Вам знадобиться
  • - годинник;
  • - ніж.
Інструкція
1
Якщо у вас є годинник, дочекайтеся 13 годин дня: в цей час предмети відкидають саму коротку тінь, спрямовану строго на північ. У сонячний день побачити тінь легко, а в похмуру погоду поставте на ніготь ніж - в будь-якому випадку з'явиться невелика тінь, яка допоможе знайти сонце.
2
Для того щоб визначити місце розташування півдня рано вранці, подивіться, де встало сонце. Встаньте лицем до сходу, південь при цьому виявиться праворуч. Використовуючи цей метод, врахуйте, що влітку схід буває на північному сході, тобто південь виявиться трохи позаду праворуч, а взимку - на південному сході, південь при цьому буде розташований трохи попереду справа.
3
Точно так же визначте розташування півдня ввечері, на заході сонця. Встаньте обличчям на захід сонця, південь виявиться зліва (влітку - трохи попереду, а взимку - трохи позаду).
4
Якщо у вас є механічний годинник, направте годинну стрілку на сонце. Потім розділіть кут, утворений між цифрою 1 на циферблаті і годинниковий стрілкою, навпіл. Бісектриса цього кута буде вказувати на південь. Врахуйте, що ділити слід завжди гострий кут.
5
Вночі спробуйте визначити положення сторін світу по Полярній зірці. Для цього знайдіть сузір'я Великої Ведмедиці і через дві крайні праві зірки проведіть уявну лінію. На продовженні відкладіть п'ять разів відстань між цими зірками. Саме тут знаходиться Полярна зірка, встаньте до неї спиною - перед вами південь.
6
Якщо вам потрібно визначити положення півдня в повний місяць, встаньте до місяця особою - південь буде ззаду вас. Місяць, які перебувають у першій чверті (вістря «серпа» спрямовані вліво), розташовуватиметься точно на півдні о 20 годині, в останній чверті вона буде вказувати на південь в 8 ранку.
7
Ранньою весною подивіться, з якого боку швидше тане сніг. Якщо ви побачили, що з одного боку яру сніг вже зійшов, звільнилася одна зі сторін каменю або дерева - сміливо робіть висновок про те, що південь розташований з цього боку. При цьому врахуйте, що до обраного об'єкта повинен бути відкритий доступ сонцю.