Як вибрати професію.

Вибір професії - надзвичайно відповідальний крок для випускника школи, адже нерідко, вибираючи професію , людина визначає своє майбутнє. Розгляньте всі прийнятні варіанти, щоб згодом не довелося шкодувати про зроблений вибір.
Вам знадобиться
  • - аркуш паперу і ручка;
  • - доступ в інтернет.
Інструкція
1
Візьміть аркуш паперу і подумки розділіть його на дві частини. У стовпчик випишіть шкільні дисципліни, які не викликають у вас утруднень, заняття, які приносять вам задоволення, а також наявні у вас хобі. У другій стовпчик, відповідно, запишіть ті предмети, які даються вам з працею, а також самі нелюбимі обов'язки.
2
Використовуйте отриману таблицю, складаючи перелік відповідних вам професій. Якщо професія пов'язана з виконанням перелічених в першому стовпчику дій або вивченням зазначених там дисциплін, швидше за все вона вам підійде. Якщо ж велику частину часу доведеться займатися тим, що входить у другій стовпчик, навряд чи така професія буде вам до душі.
3
Пройдіть декілька профорієнтаційних тестів. Знайти їх можна в інтернеті. Крім того, нерідко тест на профорієнтацію може провести і шкільний психолог. Подібні тести оцінюють ваші схильності і особливості характеру, інтереси та здібності. Як правило, після проходження тесту та оцінки ваших відповідей, ви дізнаєтеся, який тип професій вам найбільше підходить: «людина-техніка», «людина-людина», «людина-природа», «людина-знакова система», «людина- художній образ ».
4
Випишіть або запам'ятайте професії, які відносяться до цього типу, а потім оцініть кожну з них, викресливши ті, які з тих чи інших міркувань не влаштовують вас. В першу чергу подумайте, чи готові ви змиритися з умовами праці, які може припускати дана професія: ненормований робочий день, відрядження, важка фізична праця, робота на вулиці за різних погодних умов, необхідність спілкування з великою кількістю людей і т.п.
5
Вивчіть затребуваність у фахівцях даної професії на ринку праці, а також доступність отримання відповідної освіти. Якщо у вашому місті неможливо отримати освіту за цією професією або немає попиту на фахівців даного профілю, вам доведеться бути готовим до переїзду в інше місто, а можливо і в іншу країну. Оцініть як свою готовність до переїзду, так і матеріальні можливості здійснити це. Крім того, враховуйте, що отримання освіти, як правило, займає кілька років, за цей час ситуація на ринку праці може кардинально змінитися.
6
Дізнайтеся, який рівень зарплати у фахівців цього профілю. Для цього почитайте огляди від рекрутингових або соціологічних агентств або зареєструйтесь на великому порталі з пошуку роботи. Майте на увазі, що рівень оплати праці може значно відрізнятися навіть в сусідніх регіонах або містах.
7
Отримавши список найбільш, на ваш погляд, підходящих вам професій, порадьтеся з батьками та близькими. По-перше, вони добре знають вас і ваші особливості, а по-друге, володіючи великим життєвим досвідом, батьки можуть розповісти вам про «підводні камені» тієї чи іншої професії. Однак не варто цілком покладатися на думку оточуючих. Вибираючи професію, потрібно приймати рішення самостійно.
8
Шукайте можливості дізнатися якомога більше про обрану професію. Розпитайте знайомих, які трудяться в даній області, влаштуйтеся, хоча б на час, помічником або асистентом до представника обраної професії. Навчаючись в університеті, шукайте підробіток, пов'язану з вашою майбутньою спеціальністю.
Нерідкі ситуації, коли улюблене, здавалося б, справа, не приносить того, що очікувалося. Недостатній дохід, неможливість самореалізації, низька затребуваність на ринку праці - всі ці причини можуть спонукати людину до зміни сфери діяльності. І хоча кажуть, що вчитися ніколи не пізно, не всі наважуються на кардинальні зміни.

Чому люди змінюють професію?

Багато людей вступають до вузів на ті чи інші спеціальності не тому, що відчувають в собі інтерес і покликання, а за наполяганням батьків, керуючись стереотипами про престижність професії, і навіть просто виходячи з прохідного бала. Якщо людині щастить, обрана спеціальність подобається, дає можливість рости по кар'єрних сходах і приносить досить багато грошей. Але що робити тим, кому нецікава робота відповідно до дипломом? У відносно юному віці це цілком розв'язувана проблема, так як пошук свого місця в житті - типове явище для молодих фахівців. А от тим, кому вже за 30, зміни можуть здатися непосильним завданням. Це означає відмову від перспектив на поточній роботі, необхідність заново вчитися, починати кар'єру з низькою позиції, змінювати сформовані звички і коло спілкування. До того ж, не всі люди готові працювати з молодими колегами, не відчуваючи ніяких комплексів з приводу свого віку. Тим не менш, існує безліч прикладів того, як люди знаходили «свою» професію і в більш пізньому віці.

Як поміняти сферу діяльності?

Якщо ви замислюєтеся про зміну сфери діяльності, в першу чергу визначитеся з тим, чим ви точно хочете займатися. У вас є величезна перевага перед студентами і молодими фахівцями - досвід. Ви набагато краще знаєте життя і можете більш чітко сформулювати для себе глобальні цілі.
Можливо, непоганим рішенням стане робота за іншою спеціальністю в тій же організації, де ви працюєте, оскільки це викличе менше питань у майбутніх роботодавців.
Незалежно від того, що саме ви виберете як нової професії, не варто кидатися у вир з головою. Набагато практичніше буде спробувати себе в новій справі, не спалюючи мостів: наприклад, якщо ви вважаєте, що могли б працювати дизайнером, а не менеджером по продажам, спробуйте займатися цим у вільний час, виконуючи замовлення в інтернеті або для знайомих. Так ви зможете більш чітко зрозуміти, які саме знання та навички вам будуть потрібні, щоб успішно працювати за новою спеціальністю.
Не варто міняти роботу тільки тому, що вас лякають справжні або майбутні труднощі. Складнощі є скрізь, тому бігати від них вічно не вийде.
Крім того, не намагайтеся почати кар'єру з навчання, витрачаючи дорогоцінний час на отримання нових знань, які, можливо, ніколи вам не знадобляться. Найчастіше кар'єру можна почати, не володіючи специфічними навичками, а навчаючись на практиці або самостійно. Якщо ж ви відчуєте схильність до обраної професії, ви завжди зможете отримати освіту заочно, не перериваючи стажу.