Як навчитися грати на варгане.

Варган - невеликий язичковий музичний інструмент, на якому грають, притиснувши його до уст чи зубам. Точна етимологія назви не встановлена, але дуже ймовірно, що воно походить від давньої назви губ "Варга", яке і донині збереглося в багатьох слов'янських мовах. З відродженням інтересу до народної музики варган став надзвичайно популярним, і його використовують багато музичні групи.
Вам знадобиться
  • - варган;
  • - міцні зуби.
Інструкція
1
Спробуйте зачепити язичок варгана просто пальцем, не притискаючи інструмент до рота. Ви почуєте, що звучить він дуже тихо. Свого резонатора у нього немає. Цю функцію виконує ротова порожнина. Навчившись управляти її обсягом, ви навчитеся і міняти висоту звуку інструменту. Більшість інструментів цього типу видають всього один звук. Але вміле використання обертонів дозволяє застосовувати варган навіть як соло інструменту.
2
Навчіться тримати варган. Взяти його можна в будь-яку руку. Зазвичай музиканти тримають інструмент не в тій руці, яка є провідною. У інструменту є зігнуте підстава, його потрібно взяти середнім і вказівним пальцями. При цьому дуга основи повинна знаходитися з зовнішнього боку долоні. Великий палець поставте в точку кріплення язичка. Постарайтеся звільнити руку і розташувати пальці так, щоб вони не заважали коливань язичка.
3
Пригорніть варган до зубів його підставою. Зуби необхідно розімкнути, Відстань між щелепами має бути таким, щоб язичок інструменту міг вільно рухатися. Простежте, щоб кінчик язичка знаходився посередині рота. Зафіксуйте губами положення інструменту. Деякі музиканти притискають варган чи не до зубам, а до губ. Це теж поширений спосіб гри, але звук виходить тихіше.
4
Навчіться витягувати звук. Однією рукою міцно тримайте інструмент, а вказівним пальцем іншої - ударяйте по язичку. Способів для цього існує декілька. Освойте прямий удар, тобто рух вказівного пальця у напрямку до себе. Рухи ваші мають бути короткими, різкими, але не особливо сильними. Навчіться витягувати звук і зворотним рухом, тобто від себе. Чергуйте прийоми.
5
Оберіть найбільш підходящу позу. Опустіть лікоть. Всі пальці, крім вказівного, стисніть в кулак. Вказівний - підніміть вгору і злегка напружте. Ударяйте подушечкою пальця по кінчику язичка. Коли це вийде, спробуйте грати ребром пальця. При цьому згинаються і розгинаються НЕ суглоби пальця, а зап'ясті. Палець виконує роль медіатора.
6
Існують і інші способи звуковидобування. Найкраще освоїти їх все, це дасть можливість краще використовувати художні можливості інструменту. Один з варіантів дозволяє підняти лікоть до рівня плеча. Кисть при цьому буде знаходитися трохи вище інструменту. Пальці, як і в першому випадку, зібрані. Кисть обертається, а удар наноситься ребром вказівного пальця.
7
З варгана можна витягати звуки і круговим рухом ліктьового суглоба. Спочатку лікоть при цьому повинен бути опущений, як в першому випадку. Пальці не стискаються в кулак, а складаються "човником". За язичку вдаряє великий палець, який злегка відведений убік.
8
Навчіться видобувати звуки всіма пальцями по черзі. Підніміть лікоть до рівня плеча. Розслабте кисть і помістіть її трохи вище інструмент, щоб великий палець знаходився на рівні скроні. На відміну від попередніх способів, рухаються саме пальці, а не кисть і не лікоть.
9
Міняйте положення губ. Спробуйте розташувати їх так, як при проголошенні різних голосних звуків. Послухайте, що у вас вийде. Поекспериментуйте, розслабляючи і напружуючи глотку.
10
Дуже багато залежить і від становища мови. Присунувши кінчик язика до зубів і зменшивши таким чином обсяг ротової порожнини, ви витягнете порівняно високий звук. Якщо ви відсунете кінчик язика подалі, звук стане більш низьким.
11
Навчіться керувати гучністю. Найбільш гучний звук виходить при максимальній амплітуді коливань. Вона ж, у свою чергу, залежить від сили удару. Навчіться також переривати звучання. Іноді це необхідно зробити до того, як язичок зупиниться. Щоб перервати звук, досить відсунути варган від зубів або губ. Можна зупинити язичок пальцем або різко видихнути.
Зверніть увагу
Варган не повинен самостійно зміщуватися під час виконання музичного твору. Тобто його необхідно притискати достатньо сильно. При цьому ви повинні контролювати коливання. Язичок не повинен ударяти по зубам. Це само по собі неприємно. Крім того, звук виходить негарним, деренчливим або надто глухім.Следіте, щоб язичок не торкався підстави варгана. Щоб це забезпечити, пальці повинні рухатися в площині язичка.
Перед тим, як вчитися грати на варгане, потрібно навчитися правильно його тримати. Ось найоптимальніший спосіб: кладіть округлу частину варгана на середній і вказівний палець. Великим пальцем міцно фіксуйте інструмент в місці кріплення його язичка. Цей спосіб добре підходить для тримання більшості варганов. Навчившись тримати варган правильно, можна приступати до навчання грі на ньому.
Інструкція
1
Порада для новачків: переконайтеся, що шляхи язичка ніщо не перешкоджає, перш ніж по ньому вдарити. Натисніть пальцем на язичок, спробуйте його завести за зуби, а потім назад. Язичок повинен рухатися вільно. Удари по ньому повинні бути уривчастими і нетривалими. При прямому ударі язичок задінеться пальцем при його русі до себе, а при зворотному - від себе.
2
Також потрібно обмовитися, що для точного попадання по рухомому язичку з потрібною силою потрібно деяка практика. Найбільш високий темп гри, а також складний ритмічний малюнок можна отримати лише при чергуванні прямих і зворотних ударів.
3
А тепер поговоримо про найбільш поширених і продуктивних способах видобування звуку. Лікоть повинен бути опущений. Направте вказівний палець вгору і трохи напружте. Інші пальці підберіть в кулак. Здійснюйте удари по язичку подушечкою або ребром вказівного пальця, згинаючи і розгинаючи кисть в зап'ясті. Такий спосіб універсальний і дозволяє грати з будь динамікою і в будь-якому темпі.
4
Наступний спосіб: лікоть повинен знаходитися на рівні плечей або трохи вище. Підберіть всі пальці в кулак крім вказівного. Здійснюйте удари по язичку ребром вказівного пальця, обертаючи кистю в зап'ясті. Так само як і попередній, цей спосіб дозволяє вам грати в різному темпі.
5
Опустіть лікоть, складіть пальці «човником» і нібито накрийте язичок інструменту. Відведіть великий палець трохи в сторону. Здійснюйте удари по язичку серединою відведеного великого пальця, згинаючи і розгинаючи руку в лікті. Цей спосіб використовується в основному при розміреним і неспішної грі.
6
І останній спосіб: лікоть підійміть на рівень плечей або трохи вище. Розслабте кисть і розташуйте її трохи вище варгана так, щоб вона вільно над ним нависала. Великий палець розташуйте навпроти скроні. Здійснюйте удари по язичку інструменту, згинаючи по черзі безіменний, середній і вказівний пальці. Кисть під час гри повинна залишатися нерухомою. Коли потрібно витягувати парні і потрійні звуки, використовується в основному саме цей спосіб.