Як контролювати головного бухгалтера.

Головний бухгалтер - це друга людина по важливості в будь-якій організації. Будь-які фінансові документи без його підпису будуть вважатися недійсними. І оскільки на бухгалтера лежить велика відповідальність, навіть якщо він дуже хороша людина і фахівець, необхідно вживати певних заходів для здійснення контролю його роботи.
Інструкція
1
Один з найпростіших і дієвих способів перевірки роботи головного бухгалтера - це проведення податкового аудиту. Загальний аудит в цьому випадку не підійде, тому що він не дасть повної інформації про правильність обчислення податків, а тільки може підтвердити достовірність бухгалтерської звітності. В результаті проведення аудиту повинні бути виконані наступні завдання: перевірка правильності обчислення і сплати податків та надання рекомендацій по порядку сплати податків і виправлення знайдених помилок.
2
Існує ще ряд ознак, за якими можна визначити, наскільки кваліфікований ваш бухгалтер. Коли підписуєте звітність, задайте своєму співробітникові питання про істотні показниках бухгалтерського балансу. Спеціаліст завжди відповість, що і за якою рядку балансу у нього відображено.
3
Перевіряйте, чи є в папках зі звітністю за минулі періоди позначки відповідних органів. Досить часто зустрічається порушення з боку бухгалтера, коли немає позначки на звітності, що підлягає здачі в органи Держкомстату Росії.
4
Якщо на вашому підприємстві облік ведеться в автоматизованому режимі, то попросіть головного бухгалтера сформувати оборотно-сальдову відомість на довільну дату. В документі не повинно бути негативних залишків сум, які виділені червоним кольором.
5
Зверніть особливу увагу на те, як ваш головний бухгалтер веде облік. Грамотний фахівець буде прагнути перейти на роботу з автоматизованими системами, якщо цього не було на підприємстві. Також вам повинні приносити на підпис всі первинні документи: акти, рахунки-фактури, накладні. Іноді бухгалтери економлять час і самі підписують ці папери, що є не законним.
6
Слідкуйте за тим, наскільки ваш фінансовий співробітник цікавиться змінами в законодавстві, відвідує семінари, виписує спеціальну літературу. Якщо всього цього не відбувається, то навряд чи головний бухгалтер вашої компанії відповідає висунутим вимогам.
Кожен керівник організації повинен знати методи контролю за діяльністю бухгалтера, щоб убезпечити свою компанію від помилок і зловживань працівника бухгалтерії.
Інструкція
1
Бухгалтер підпорядковується безпосередньо керівнику компанії і відповідає за правильне формування її облікової політики, ведення бухобліку, своєчасне подання бухгалтерської звітності в повному обсязі. Поряд з керівником компанії, але на відміну від інших її працівників, бухгалтер несе адміністративну та кримінальну відповідальність за неналежне виконання покладених обов'язків. Якщо в компанії працюють кілька бухгалтерів, організуйте їх самоконтроль і контроль за діяльністю один одного. Приміром, вони могли б перевіряти документи один одного.
2
Складіть графік аудиторських перевірок. Скористайтеся послугами сторонніх фахівців. Незалежний експерт може оцінити формування облікової політики компанії, стан бухгалтерського обліку, достовірність сформованої бухгалтерської звітності.
3
У випадку, якщо у компанії немає можливості розширення штату бухгалтерів, і всі обов'язки покладені на одного фахівця, то контролем за його діями повинен зайнятися безпосередньо керівник компанії.
4
Для здійснення контролю керівник може не надавати право другого підпису бухгалтеру, залишивши за собою право підпису в банківській картці (самостійно підписувати важливі фінансові документи).
5
На постійній основі перевіряйте відправляються бухгалтером платежі, а по важливим або спірних питань консультуйтеся крім свого бухгалтера зі сторонніми фахівцями, наприклад, з фірмами, що надають бухгалтерські послуги, займаються оптимізацією оподаткування, аудитом, розробкою різних фінансових схем і т. д.
6
Найміть юристконсульта Не довіряйте єдиному бухгалтеру всю кадрову діяльність, наприклад, оформлення трудових книжок, трудових договорів, ведення первинної кадрової документації і документообігу компанії в цілому. Розподіліть обов'язки.
7
Слід пам'ятати, що для кожного виду роботи має бути свій штатний або сторонній працівник, і тоді можливостей для помилки або зловживань практично не залишиться.
Зверніть увагу
Головний бухгалтер - другий за ступенем важливості фахівець абсолютно будь-якого підприємства. Без його підпису вважаються недійсними грошові і розрахункові документи, а фінансові і кредитні зобов'язання не можуть бути виконані.