Як довести що, сіль містить катіон алюмінію.

З якісними реакціями на катіони металів стикався кожен, хто відвідував шкільні уроки хімії. Одним із завдань перевірочної роботи після проходження матеріалу стане визначення катіонів металів в виданих викладачем розчинах. Отже, як же дізнатися катіон алюмінію?
Вам знадобиться
  • - таблиця розчинності;
  • - луг;
  • - пробірка;
  • - фільтрувальна папір;
  • - алізарин;
  • - аміак.
Інструкція
1
Для того щоб знайти катіон металу, необхідно провести реакцію, результат якої буде помітний неозброєним оком. Про успішне протіканні реакції говорять такі показники, як випадання осаду, виділення газу, зміна кольору речовини. Знаючи, якого кольору розчин або осад у вас повинен вийти, ви без проблем виявите присутність шуканого металу.
2
Скористайтеся таблицею розчинності. У вертикальній колонці вказані аніони солей, а в горизонтальній - катіони металів. При перетині рядків речовин ви побачите букви «р», «н», «м» або прочерк. «Р» позначає, що дана кислота з даними металом утворює розчинну сіль , «м» - малорозчинну (рідина буде каламутною, може утворитися зваж або швидкорозчинний осад), «н» - нерастворимую. Якщо стоїть прочерк, значить, дана сіль не існує.
3
Щоб довести, що сіль містить катіон алюмінію, знайдіть елемент в горизонтальній колонці і подивіться, з якими речовинами він утворює осад. З таблиці розчинності випливає, що гідроксид алюмінію Al (OH) 3 малорастворим, а значить, реакція, в ході якої ви отримаєте дана речовина, слугуватиме доказом присутності металу.
4
З колби в пробірку налийте невелику кількість солі алюмінію. Додайте туди ж декілька крапель лугу (підійде NaOH або KOH - їх солі завжди розчиняються у воді). Реакція відбудеться миттєво, і ви тут же побачите, що розчин став прозоро-білим. При подальшому додаванні лугу рідина знову стане прозорою. Це відбувається тому, що алюміній - амфотерний метал, і здатний утворювати солі з іншими металами, виступаючи як частина аніону.
5
Запишіть рівняння реакції, яке і буде вважатися доказом: Al (сіль) 3 + NaOH -> Al (OH) 3 + 3Na (сіль).
6
Виявити алюміній можна і крапельним способом. Нанесіть невелику кількість солі на фільтрувальну папір, попередньо змочивши її розчином алізарину, і потримайте над ємністю з концентрованим розчином аміаку. Якщо в солі присутній алюміній, пляма стане червоного кольору.