Як заготовити березові віники.

Похльоскування тіла віником підсилює кровообіг, сприяє інтенсивному потовиділенню і прискоренню обміну речовин. Найміцнішими і гнучкими вважаються віники , зроблені з берези, на молодих пагонах і листках якої є велика кількість ефіроолійних залоз.
Інструкція
1
Зрізуйте гілки в першій половині червня в суху погоду, оскільки зволожені листя швидко потемніють при сушінні, скрутяться і облетять. Дочекайтеся сходу роси і не затягуйте процес збору гілок до другої половини дня.
2
Виберіть плакучу березу, що має гнучкі гілки, спадаючі, як коси, або молоде дерево з ніжними листочками і довгими тонкими гілками, яке ні разу не цвіло. Уважно розгляньте листочки і проведіть по них мовою, щоб переконатися, що вони мають бархатисту поверхню.
3
Зріжте з берези гілки і нещільно зв'яжіть їх, щоб вони не розсипалися. Повісьте зв'язки таким чином, щоб їх обдував вітер, але не потрапляли прямі сонячні промені. Через тиждень щільно зв'яжіть підсохлі віники та покладіть їх у добре провітрюване і сухе приміщення.
4
Розкладіть віники на підлозі і кожен день перевертайте їх, щоб вони придбали форму віяла. Потім покладіть їх один на одного і періодично перекладайте, щоб домогтися поступового сплющивания. Уникайте пересушування віників.
5
Очистіть кінці гілок від сучків і листя. Сформуйте віник: всередину укладіть товсті гілки, які служитимуть каркасом, а тонкі розмістіть навколо них вигином всередину. Так віник вийде більш щільним. Стисніть гілки однією рукою, а іншою обмотайте їх шпагатом. Залиште достатньо місця для ручки, щоб віник не вислизав з рук. Зайві кінці видаліть.
Зверніть увагу
Віник після сушіння повинен мати листя матового зеленого кольору і запах, що посилюється в процесі розпарювання.
Корисна порада
Зберігайте віники в стогу сіна або у вигляді одного снопа. Це дозволить краще зберегти на них листя. Збираючись в баню, залиште віник на кілька годин у холодній воді, щоб він став м'яким і запашним. Вирушаючи паритися, загорніть віник в сиру ганчірку і залиште на 5 хвилин в парній на нижній полиці.
Банний віник - незамінний атрибут банних процедур, за допомогою нього нагнітають пар і масажують шкіру. Видів банних віників існує досить багато, але в Росії, в силу природних і кліматичних особливостей, найбільшого поширення набув березовий банний віник.
Гілки і листя берези, які використовуються для виготовлення банних віників, безумовно, є виключно біологічним і натуральним матеріалом. Відомо, що листя цього дерева виділяють фітонциди, які очищають навколишнє повітря. А завдяки своїй високій пористості вони також здатні вбирати піт і прилипати до тіла людини. Віники з берези зручні і практичні у використанні, корисні тілу та здоров'ю людини. Саме тому вони отримали широке поширення в якості незамінного атрибуту банних процедур. На території Росії можна зустріти близько 50 видів цієї чудової дерева. Найбільш підходящим для заготовки віників є плакуча береза, яка відрізняється від інших гнучкими і довгими гілками.

Заготівля матеріалу

Заготавливать березові віники найкраще в липні, так як саме в цей час року в більшості регіонів Росії листя ще м'які і молоді, але вже досягли потрібних розмірів. Оптимальною довжиною вважається тонка гілка 50-60 см. Гілки повинні бути зеленого забарвлення, щоб з одного боку листок був оксамитовим, а з іншого гладким. Все листочки повинні бути виключно здоровими. Якщо ж використовувати шорсткі листя, то віник буде жорстким. Найкраще зрізати бічні гілки або ті, які знаходяться біля коріння. Крім того, зрізати гілки потрібно обережно і акуратно, щоб не пошкодити дерево.
За стародавнім звичаєм віники заготовляють в Тройця, який буває на 49-й день після Пасхи. Він зазвичай припадає на початок-середину червня. В одних регіонах РФ в цей час береза може і не розпуститися, а в інших викинути сережки.

В'язка віників

В'язка віника - наступний важливий етап заготовки. Місце, де буде ручка потрібно очистити від сучків і листя, після чого слід пов'язати віник таким чином, щоб він вийшов сплощеним. Варто пам'ятати, що віник повинен бути легким, для того щоб їм можна було махати скільки завгодно довго не втомлюючись при цьому. Всі зібрані гілки біля рукоятки потрібно обмотати шпагатом або щільною мотузкою. Щоб на руках не з'явилися мозолі, рукоятку віника краще обмотати тканиною або бинтом. Після цього віник потрібно добре просушити, помістивши його в провітрюване темне місце, куди не потрапляють сонячні промені.
В листі берези є ефірні масла, дубильні речовини, вітамін C, провітамін A. Після парки шкіра буде гладка, еластична, приємного кольору.
Для того щоб зберегти запах і всю користь березового віника його потрібно зберігати в стозі сіна, на горищі або в гаражі. Краще використовувати для зберігання щільний целофановий пакет - це точно дозволить зберегти всі корисні властивості віників.