Як виробити чітку мова. полум'яна промова на перше вересня на лінійці.

Мати чітку мова просто необхідно, якщо ви плануєте зробити кар'єру на телебаченні чи радіо. Але і в повсякденному житті набагато приємніше слухати людину, яка не затинається і правильно вимовляє слова. Якщо ви не можете похвалитися подібним умінням, спробуйте знайти його за допомогою нехитрих вправ.
Вам знадобиться
  • - горіхи;
  • - диктофон.
Інструкція
1
Якщо у вас є проблеми з вимовою окремих звуків, ви про це напевно знаєте. Звичайно, «р» з легкої картавостью може стати своєрідною родзинкою і надати вам шарму, однак, якщо через неправильне вимови ваша мова незрозуміла для оточуючих, в першу чергу навчитеся правильно вимовляти складні для вас слова. Немає нічого ганебного в тому, якщо ви відвідаєте логопеда, навіть якщо вам давно не п'ять років.
2
Маленьких дітей для вироблення чіткої мови вчать вимовляти скоромовки. Допоможе цей метод і дорослим. Скоромовка - це коротка фраза з штучно ускладненою артикуляцією, яка використовується для тренування дикції і вимови. Напевно ви і самі пам'ятаєте безліч скоромовок з дитинства. Регулярно пробуйте вимовляти «На дворі трава, на траві - дрова», «Йшла Саша по шосе і смоктала сушку». Якщо скоромовки даються вам з працею, почніть свій шлях до чіткої мови з вимови складних фраз, наприклад «корабель вийшов з-під виподверта».
3
Героїня фільму «Карнавал» для вироблення правильної дикції читала скоромовки з горіхами у роті. Якщо у вас виходить вимовляти фрази, ви можете ускладнити завдання і наслідувати її приклад.
4
Для того щоб мова була чітка і виразна, слід приділити увагу діафрагмі. Якщо ви помічали, що під час довгого і полум'яного виступу вам не вистачає дихання, щоб завершити фразу, приступайте до тренувань. Почніть тягнути голосну букву і постарайтеся протриматися якомога довше. Після того, як ви зможете витримати 25 секунд, почніть змінювати висоту голосу, роблячи його то вище, то нижче. Зміцнює діафрагму і гра на духових інструментах.
5
Людині складно адекватно сприймати свою мову на слух. Тому, якщо ви хочете перевірити, домоглися ви успіху, запишіть свій голос на магнітофон, а потім прослухайте запис. Ви й самі почуєте свої слабкі місця і зрозумієте, над чим ще варто працювати. Щодня записуйте уривки з книг, читайте вірші доти, поки мова не здасться вам ідеальною.
Чітка мова має на увазі під собою злагоджену роботу трьох компонентів: дикція, голос, дихання. Правильна постановка мовлення допоможе при публічних виступах, при ділових зустрічах і переговорах. Адже головне якість такої мови - це переконливість.
Інструкція
1
Налагодьте правильну роботу мовного дихання для забезпечення рівного і гучного голосу. Пам'ятайте, що дихання має бути непомітним, тому робіть короткий вхід носом або ротом. Видих же повинен бути довгим, під час якого потрібно говорити. Наступний вдих зробіть під час мовної паузи, швидко і невимушено. Люди, які «задихаються» під час виступу, роблять передчасний вдих.
2
Говоріть з напруженими губами, що дозволить чітко вимовляти приголосні звуки. Створіть всередині ротової порожнини обсяг, для правильного формування звуків. Для постановки сили голоси голосно співайте і декламуйте (вимовляєте мови). Робіть це у вільний час, як можна частіше. Заучуйте вірші, тексти, які потім читайте вголос на пам'ять.
3
Беріть участь в різних дискусіях, бесідах, де намагайтеся подати свою думку і відстояти його. Не бійтеся здатися вискочкою, такі суперечки дають практичний досвід в полеміці, а в подальшому, і в розмові. Не старайтесь говорити надто швидко - це може викликати «проковтування» окремих шматків тексту. Вчіться розповідати з інтонацією, обдумано і не поспішаючи.
4
Вибудовуйте логічні ланцюжки, які збирайте в цілісне пропозицію. Більше читайте якісної літератури, поповнюйте словниковий запас, який дозволить вам підбирати слова відразу, майже не думаючи. Невеликі паузи робіть тільки для того, щоб швидко оцінити думка і продумати хід пропозиції.
5
Розширюйте свій кругозір, цікавтеся різними речами, предметами. Це дозволить вам в будь-який момент підтримати розмову і не дасть думки обірватися. Якщо ви раптом запнулася - не панікуйте, зробіть паузу, і продовжуйте вести розмову або бесіду в тому ж дусі. Пам'ятайте, що правильна чітка мова не допускає тремтіння і хриплости голоси.