Як відрізнити комету без хвоста від звичайної туманності.

Сяючі, нескінченно різноманітні, неповторно прекрасні безодні космосу хвилювали, заворожували, надихали людство протягом не одного тисячоліття. Проте з часом люди навчилися бачити в небесних тілах не тільки красу і загадку, але стали знаходити в їх гармонії закономірності, які можна було пристосувати для власних, цілком приземлених потреб. Для цього в першу чергу необхідно було навчитися відрізняти одні небесні об'єкти від інших.
Вам знадобиться
  • - телескоп або польовий бінокль;
  • - призма.
Інструкція
1
Перш за все, необхідно розуміти, що комет без хвоста не існує. Якщо ви не бачите хвіст комети неозброєним поглядом, це означає тільки одне: частинки пилу, найдрібніші осколки каменів і розігрітий газ, що утворюють хвіст, рухаються строго по лінії Сонце-Земля-голова комети в напрямку від Землі. Таким чином, для земного спостерігача хвіст комети схований за її головою. При цьому навколо голови виразно помітний примарне світіння, яке при нерегулярних спостереженнях небесних об'єктів неважко сплутати з туманністю. Як же непосвяченому спостерігачеві розрізнити ці настільки різнорідні небесні тіла?
2
Якщо у вас немає хоча б примітивної оптики, - польового бінокля або невеликий підзорної труби - без регулярних спостережень за небесними тілами вам не обійтися. Для цього вибирайте один і той же час доби з точністю до хвилини, тільки з поправкою на зміну тривалості дня.
3
Другою умовою такого спостереження є відсутність або мінімізація впливу електричного освітлення. Для цього вибирайте віддалені від міста ділянки місцевості, а якщо це неможливо, постарайтеся знайти для спостережень найбільш піднесені місця: високі пагорби, дахи висотних будівель і т.п. При цьому не забувайте про заходи обережності.
4
При дотриманні цих умов спостерігайте за передбачуваної кометою і тими небесними тілами, які ви вважаєте туманностями. Туманності зберігатимуть своє місце розташування серед зірок протягом тривалого часу, поки не настане наступний сезон. Комета ж, навпаки, через кілька днів стане невидима для неозброєного погляду.
5
Друга відмінність полягає в тому, що комети переміщуються щодо інших небесних тіл, зокрема - зірок, тоді як туманності зберігають своє місце розташування серед сузір'їв незмінним. Спостерігайте за що цікавить вас протягом декількох ночей підряд. При першому спостереженні якомога більш точно замалюйте (або сфотографуйте - це додасть вашому дослідженню найбільшу об'єктивність) становище цікавить вас об'єкта щодо відомих вам зірок і сузір'їв. Повторюйте цю процедуру протягом тижня, і ви без праці помітите, як змінилося місце розташування комети в порівнянні з початковим.
6
Так, скориставшись біноклем, ви зможете побачити, що туманності мають дуже різноманітною структурою і формою, а при більшому збільшенні ви помітите, що всередині або безпосередньо поблизу від туманності завжди мається зірка (зірки), яка і підсвічує іонізований газ туманності . Поруч з кометами немає зірок, крім Сонця, але у випадку з «безхвостими» представниками цього виду населення нашої зоряної системи спостерігати одночасно обидва цих об'єкту неможливо.
7
Візуальне спостереження також показує, що комети завжди мають правильну форму і рівномірну структуру. А оскільки походження їх схоже, то вони мають і схожий хімічний склад, який обумовлює їх світіння. Найбільша сила світіння в голові комети доводиться на вуглець і ціан, а ближче до ядра - на молекули вуглеводню та з'єднань водню з азотом. Тому при фронтальному положенні відносно земного спостерігача більшість комет виглядає як дифузне кулясте тіло жовтуватого кольору в центрі, переходить у яскраво блакитний, а потім зелено-блакитний відтінки.
8
Хімічний склад туманностей, особливості їх походження, життєвий цикл прилеглої зірки і багато іншого дозволяють їм набувати екзотичні, химерні форми, різноманітні забарвлення і, що важливо, волокнисту структуру під дією магнітних полів найближчих зірок. Майже неможливо зустріти двох однакових туманностей. У всьому цьому ви можете переконатися навіч, озброївшись досить простим телескопом.
9
Якщо ж ви добре знайомі зі спектральним аналізом, у своїх спостереженнях сміливо можете скористатися звичайною призмою. Це нехитре пристосування дозволить вам побачити різницю в хімічному складі комет і туманностей. А далі все залежить від вас: наскільки захоплюючим і захоплюючим здасться вам це заняття, настільки добре ви зможете освоїтися у визначенні складу небесних тіл по лініях спектра, відновивши хоча б свої шкільні пізнання.